Hlavní obsah
Očkování proti chřipce. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Úmrtí na chřipku je už téměř sto

Letošní chřipková epidemie poprvé po několika týdnech mírně ustoupila. Její dosavadní účet je ale krutý: už 98 úmrtí.

Očkování proti chřipce. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Úmrtí na chřipku je už téměř sto

„Po několika týdnech máme pokles nemocnosti o tři procenta. V současnosti je to 1923 nemocných na sto tisíc obyvatel. Dá se tedy říci, že bychom mohli být za vrcholem epidemie,“ řekla v pátek Právu Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu v Praze. [celá zpráva]

Podle ní ale bude ještě několik týdnů trvat, než epidemie skončí. Počet úmrtí stoupá. „Letos jsme dosud zaznamenali 352 klinicky závažných případů chřipky a z toho 98 úmrtí. Loni za celou chřipkovou epidemii to bylo 333 klinicky závažných případů a 114 úmrtí. Letošní účet tedy může loňská čísla překonat,“ podotkla Havlíčková.

Převažuje typ B

Dodala, že loni chřipka a respirační nemoci zasáhly 1,5 miliónu lidí. „Letos to možná bude víc, ale na konečná čísla si budeme muset ještě počkat,“ informovala Havlíčková.

Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová pro Právo doplnila, že epidemie přetrvává na celém území republiky. Převažuje chřipka typu B nad typem A.

Také Gottwaldová uvedla, že i přes mírný pokles nemocnosti se dynamika epidemie mění jen velmi pomalu. „Nemocnost kolísá a hodnotu 2000 nemocných na 100 000 obyvatel stále ještě přesahuje v Moravskoslezském, Libereckém, Jihomoravském, Pardubickém a Plzeňském kraji,“ upozornila hygienička.

Také celá západní Evropa je ve fázi plošné epidemie, stejně tak sousedé v Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků