Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Horník, Právo

Učitelé větší ochranu nepotřebují, vláda odmítla zpřísnit tresty za jejich napadení

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) na svém středečním zasedání odmítl návrh novely trestního zákoníku, která měla umožnit větší ochranu učitelů a vychovatelů. Návrh z dílny ČSSD počítal s tím, že by útoky na pedagogy během vyučování mohly být postihovány vyšší trestní sazbou.

Premiér Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Horník, Právo
Učitelé větší ochranu nepotřebují, vláda odmítla zpřísnit tresty za jejich napadení

Vyšší ochranu by měli pedagogové podle předlohy u pěti trestných činů. Jde o vraždu, těžké ublížení na zdraví, ublížení na zdraví, vydírání a nebezpečné vyhrožování. Návrh bez ohledu na stanovisko kabinetu posoudí poslanci.

"Pedagogičtí pracovníci, zejména učitelé a vychovatelé na základních a středních školách, se v poslední době stávají stále častěji cílem fyzických útoků nebo hrozeb násilím ze strany žáků těchto škol," zdůvodňují předkladatelé.

Větší ochranu by mohl žádat kde kdo, myslí si vláda

Vláda ale v návrhu stanoviska poukazovala na to, že tvrzení autorů není podloženo rozborem. Řešení těchto případů by se prý nemělo řešit v trestněprávní rovině, ale prevencí a sociální prací ve školách. Kabinet také připomíná, že na trestný čin spáchaný na učiteli při vyučování je už nyní možné vztáhnout ustanovení o obecně přitěžující okolnosti.

Pokud by byla novela schválena, kabinet se navíc obává toho, že o vyšší ochranu v trestním zákoníku by mohli žádat například pracovníci v sociálních službách, poštovní doručovatelé nebo železničáři a zaměstnanci dopravních podniků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků