Hlavní obsah

U Temelína cvičili záchranáři fiktivní jadernou havárii

Pod mostem v Hluboké nad Vltavou zastavuje u přístaviště vyhlídkové plavidlo. Na čtyři pasažéry čekají hasičské vozy a dva muži v bílých kombinézách s dozimetry v rukou. Celé okolí mostu je střeženo policií. To byla ve středu jen jedna ze scén, které mohli náhodní diváci shlédnout v rámci cvičení Zóna 2010 simulujícího havárii na Jaderné elektrárně Temelín.

U Temelína cvičili záchranáři fiktivní jadernou havárii

Podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Miroslava Štěpána jde o historicky největší akci svého druhu v České republice. Jejím cílem je prověřit připravenost složek krizového řízení v případě radiační nehody na elektrárně.

Do cvičení Zóna 2010 se během dvou dnů zapojí bezmála tisíc lidí, několik desítek vozů a další techniky. Akci monitoruje ze vzduchu vrtulník. Poprvé byl zřízen i regionální krizový štáb Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

„Cvičení jsme zahájili ráno v šest hodin fiktivním únikem radioaktivity v elektrárně. Následně se zamoření rozšířilo podle scénáře i mimo prostor elektrárny, a proto jsme informovali krizové složky kraje,“ uvedl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Krajský krizový štáb o „situaci“ na Temelíně informoval centrální orgány. Ve 13 hodin „vyhlásil“ premiér nouzový stav na území Jihočeského kraje.

Už v 11 hodin dopoledne zasahovali hasiči u posádky lodi, která se v pohybovala na Vltavě u Hněvkovic. „Jeden z pasažérů se dostal do kontaktu s vodou, do níž měly uniknout radioaktivní látky, proto jsme ho museli dekontaminovat,“ osvětlila zásah v rámci cvičení mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Zóna 2010 bude pokračovat ve čtvrtek na letišti u Bechyně, kde hasiči ve spolupráci s armádou postaví provizorní dekontaminační středisko. Ve 13 hodin pak zástupci všech zainteresovaných složek sdělí novinářům na tiskové konferenci v Českých Budějovicích první předběžné výsledky celé akce.

Pravděpodobnost havárie v Temelíně, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je podle expertů téměř nulová. Přesto se součinnostní cvičení musí podle zákona pravidelně opakovat ve tříletých intervalech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků