Hlavní obsah
Hejtman a stínový ministr pro místní rozvoj Jiří Zimola (ČSSD) Foto: Milan Malíček, Právo

Tyto projekty mají na přání hejtmana Zimoly projít, tlačili na úředníka

Bývalý ředitel Úřadu regionální rady Jihozápad Jiří Trnka, který je obviněn z pletich při rozdělování evropských peněz pro Jihočeský a Plzeňský kraj, tvrdí, že po něm náměstek jihočeského hejtmana Petr Podhola (ČSSD) chtěl, aby při rozdělování dotací zvýhodnil firmy spřízněné se sociální demokracií.

Hejtman a stínový ministr pro místní rozvoj Jiří Zimola (ČSSD) Foto: Milan Malíček, Právo
Tyto projekty mají na přání hejtmana Zimoly projít, tlačili na úředníka

Trnka si z jednání s Podholou tajně pořídil nahrávku, na níž tajemník zdůraznil, že na zvýhodnění těchto firem má zájem hejtman a stínový ministr pro místní rozvoj Jiří Zimola (ČSSD).

Zimola popřel, že by o údajném nátlaku na Trnku věděl, Podhola se odmítl vyjádřit. Trnka na oba podal trestní oznámení.

Podle středeční MF Dnes Podhola Trnkovi v červenci roku 2009 předal seznam projektů usilujících o evropské dotace, z nichž dvacet označil tečkou s tím, že "by měly na přání hejtmana Zimoly projít". Trnka uvedl, že za označenými projekty stáli lidé z ČSSD nebo podnikatelé blízcí hejtmanovi. Tuto schůzku si Trnka ale nenahrával.

Když výběrová komise patnáct ze zatečkovaných projektů ke schválení nedoporučila, protože nesplňovaly základní podmínky, sešel se Podhola s Trnkou znovu. Tentokrát se však už pojistil nahrávacím zařízením. "Náš (minulý) rozhovor na vás nezanechal vůbec žádnou stopu a nějaká přání, která měl pan hejtman, tak jsou vám jedno," říká Podhola na nahrávce, kterou má list k dispozici. Trnka podle záznamu odpověděl: "Panu hejtmanovi jsem říkal, že je to proces, do kterého nemohu ani nehodlám zasahovat."

Po kontrole propadlo 37 projektů

Hejtman Zimola listu řekl, že takové pokyny nedával. "Nevěděl jsem o tom. A pokud by se to stalo, nesouhlasím s tím," uvedl. Podhola vydal jen prohlášení, že se k věci nebude vyjadřovat, ale že je připraven s policií na vyšetření spolupracovat."

Trnka se půl roku poté ocitl ve vazbě za údajné manipulace při rozdělování dotací. Už dříve uvedl, že celá kauza vznikla spíše proto, že nevyhověl zadání některých regionálních politiků. Obvinění považuje za absurdní.

Kvůli policejnímu vyšetřování 5. výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad bylo o rok zpožděno vyplácení dotací a všechny podané projekty byly posuzovány znovu. Po přehodnocení řada původně úspěšných projektů neuspěla. Pro 5. výzvu bylo určeno 3,75 miliardy korun. Původně uspělo 177 projektů, po přehodnocení jich dotaci získalo 140.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků