Hlavní obsah
Liberecká ZOO chov bílých tygrů opouští. Už vloni se dva tygři stěhovali do Francie (snímek je právě z loňského stěhování), zabavené tygřice teď zamířily na Slovensko. Foto: ZOO Liberec

Tygřice zabavené Berouskovi poslal stát na Slovensko

Dvě bílé tygřice, které letos v srpnu zabavila Česká inspekce životního prostředí chovateli Ludvíku Berouskovi, se v pátek přestěhovaly z liberecké zoologické zahrady do chovatelského zařízení na Slovensku.

Liberecká ZOO chov bílých tygrů opouští. Už vloni se dva tygři stěhovali do Francie (snímek je právě z loňského stěhování), zabavené tygřice teď zamířily na Slovensko. Foto: ZOO Liberec
Tygřice zabavené Berouskovi poslal stát na Slovensko

„Tygři nadále zůstávají v majetku České republiky. Slovenská záchranná stanice Malkia Park, která se specializuje na chov velkých šelem, zajistí péči o svěřené exempláře minimálně po dobu šesti měsíců s možností, že zde tygři po dalším rozšíření výběhů naleznou trvalý domov,“ oznámilo v pátek v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Ludvíka Berouska letos v červnu zatím nepravomocně potrestal soud v České Lípě. Dostal podmínku za to, že se podílel na nelegálním obchodu s tygry. Jejich těla měl přeprodávat preparátorovi, který z jejich vnitřností vyráběl produkty asijské medicíny.

Po vynesení rozsudku proběhly v Berouskově zooparku v Bašti u Prahy další kontroly a výsledkem bylo, že mu na konci srpna stát zabavil zmíněné dvě bílé tygřice. Ještě živé.

„Poté, co nebylo možné zvířata ztotožnit s předloženými doklady včetně čipů, které nebyly aplikovány do těl zvířat, jsme rozhodli o zabavení těchto tygrů,“ vysvětlil  postup České inspekce životního prostředí šéf její pražské pobočky Václav Beroušek.

Stát tygřice dočasně umístil v liberecké ZOO. Ta se sice celé roky chovu této raritní formy tygrů věnovala, teď už ale delší dobu upozorňuje na problémy související s chovem tygřích kříženců a projekt opouští. To je také hlavní důvod, proč zabavené tygřice zůstaly v Liberci jen dočasně.

V libereckém pavilonu šelem strávily zhruba deset týdnů. Déle však zůstat nemohly. „Náš pavilon šelem má omezenou kapacitou a umístění dalších jedinců ubírá životní prostor našim stávajícím kočkám. Komplikace by nastaly především v zimě, kdy šelmy tráví většinu času v teple vnitřních ubikací,“ vysvětlil ředitel ZOO David Nejedlo.

Právo se pokusilo kontaktovat rodinu Berouskových. Robert Berousek, syn Ludvíka Berouska, který má na starosti zoopark v Doksech na Českolipsku, se ke stěhování tygřic vyjádřit nechtěl. Tvrdil také, že se svým otcem není v kontaktu a neví, kde je.

Transport tygřic na Slovensko proběhl podle liberecké ZOO bez problémů. „Tygřice byly nejprve uspány narkotizační střelou a prošly veterinární kontrolou. Celá akce včetně naložení zvířat do transportních beden proběhla zcela bez komplikací. Obě zvířata opustila naší zoo v dobré fyzické kondici,“ dodal zoolog Luboš Melichar.

Šelmy se musely právě na Slovensko přestěhovat i proto, že Česká republika žádné vhodné zařízení pro umístění zabavených zvířat nemá. MŽP ale právě v souvislosti s případem Berouskových tygřic oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu případů zabavených šelem připravuje projekt centrálního státního záchranného centra, kam by mohly být zabavené šelmy umisťovány do dlouhodobé péče.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků