Hlavní obsah
Foto: Jiří Tomaškovič, Právo

Tropická vedra lámala rekordy po celé zemi

Na řadě míst České republiky padly ve čtvrtek teplotní rekordy. Odpoledne byly překonány na zhruba 70 meteorologických stanicích. Nejtepleji zatím naměřili v Praze Karlově, 36,5 stupně Celsia. Je však možné, že do večera padne rekord v Klementinu, nejstarší české meteorologické stanici.

Foto: Jiří Tomaškovič, Právo
Tropická vedra lámala rekordy po celé zemi

„Ze 140 stanic měřících déle než 30 let padl rekord asi na polovině,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V Karlově byl překonán rekord z roku 2002 o celé dva stupně, v Klementinu bylo při měření v 15.00 hodin hlášeno 34 stupňů. Dosavadní klementinský rekord pro dnešní datum je přitom 34,6 stupně z roku 2002.

Rekord zaznamenali také v Českých Budějovicích, kde naměřili 34,4 stupně, což o 1,4 stupně převyšuje rekord z roku 1908. Rovných 34 stupňů naměřili také třeba v Táboře-Náchodě, rekord z roku 2000 byl přitom 32,7 stupně.

Nové teplotní rekordy padaly odpoledne také na mnoha místech Moravskoslezského kraje. Nejvýše vystoupala rtuť teploměrů v Karviné, kde meteorologové naměřili hodnotu 35,3 stupně Celsia. „Byl zde překonán denní rekord z roku 2002, kdy bylo naměřeno 33,8 stupně,“ uvedla ostravská meteoroložka Eva Richtariková. Rovných 35 stupňů teploměry naměřily odpoledne i v Ostravě-Porubě, kde byl také překonán rekord z roku 2002, a to o 1,6 stupně.

Ve čtvrtek večer by měly vlnu veder utnout bouřky, v příštích dnech se má ochladit. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků