Hlavní obsah
 

Tříkrálový průvod s velbloudy prošel centrem Prahy

Centrem Prahy se v neděli odpoledne za velkého zájmu lidí vydal tříkrálový průvod, připomíná konec Vánoc a upozorňuje na každoroční charitativní sbírku. V čele procesí tradičně vyjeli tři jezdci na velbloudech, odění jako mudrci, jak bývají tradičně zpodobňováni ve výjevech Ježíšova narození.

 
Tříkrálový průvod s velbloudy prošel centrem Prahy

Trasa průvodu vedla přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde u živého betlému mudrci předali své dary narozenému Ježíškovi. Následovala Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Tříkrálový průvod se vydal centrem Prahy.

Foto: Natálie Lošková, Novinky

Tříkrálová sbírka každoročně pomáhá sociálně slabým lidem. Koledníkům v neděli v kostele sv. Tomáše před zahájením průvodu požehnal kardinál Dominik Duka. „Zjevení Páně je starší svátek, než narození Páně,” řekl. Dodal, že stejně jako narození Krista je důležité i šíření zprávy mezi další národy a že svátek má původ ve Španělsku, ze kterého pochází řád augustiniánů, pod který kostel sv. Tomáše spadá. Kardinál také řádu poděkoval, stejně jako Charitě za organizaci každoroční sbírky.

Centrem Prahy prošel tříkrálový průvod.

Foto: Natálie Lošková, Novinky

Na Staroměstském náměstí potom kardinál uvedl, že podle Johannese Keplera nemohla být hvězda, která podle tradice mudrce přivedla do Betléma, kometou, a to už proto, že ta obvykle značí neštěstí. Podle astronomovy hypotézy tak šlo o konjunkci Jupitera se Saturnem, což patrně odpovídá historii. Duka zmínil i další historické prameny, které příchod Krista měly zvěstovat. "Narození Ježíše Krista není pohádka, ale skutečnost, která změnila svět," řekl Duka.

V čele procesí tradičně vyjeli tři jezdci na velbloudech, odění jako mudrci.

Foto: Natálie Lošková, Novinky

Po jeho promluvě si lidé na přeplněném náměstí mohli poslechnout Rybovu vánoční mši. Zahrál ji Svatojakubský orchestr St. Jacobi Camerata a varhaník Vladimír Roubal, zpívali sólisté Národního divadla Lucie Silkenová, Stanislava Jirků, Martin Slavík a Luděk Vele a pěvecké sbory z Prahy, Rakovníka a Karlových Varů.

Tříkrálová sbírka se koná již podvacáté

Letos se sbírka, kterou pořádá Charita Česká republika, koná podvacáté. Počet dobrovolníků, kteří po celé České republice vybírají příspěvky letos podle informací Charity dosáhl 70 tisíc.

Loni se při sbírce vybralo 122,3 milionu korun, celkem to za dobu jejího fungování bylo přes 1,36 miliardy. „Pokud nám dárci zachovají přízeň a dosáhneme podobného výtěžku jako v minulém ročníku, budeme moci říct, že jsme během dvaceti let vybrali pro lidi v nouzi téměř jeden a půl miliardy korun,” uvedl ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

V čele procesí tradičně vyjeli tři jezdci na velbloudech, odění jako mudrci.

Foto: Natálie Lošková, Novinky

Výtěžek sbírky míří každý rok na řadu projektů, které Charita organizuje pro pomoc potřebným. Jde například o pravidelnou obměnu vozů pro ošetřovatelky a pečovatelky.

V čele procesí tradičně vyjeli tři jezdci na velbloudech, odění jako mudrci.

Foto: Natálie Lošková, Novinky

Část peněz letos poslouží také na nákup automobilu pro svoz zdravotně handicapovaných dětí pro Farní charitu Česká Lípa. Peníze půjdou také na plány charit v Rumburku, Bohumíně, Ústí nad Orlicí, Blansku, Rajhradu či Přerově. Do sbírky je možné přispět i formou dárcovských SMS nebo darem na účet, a to celoročně. Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v zemi.

Tři králové s dary narozenému Ježíškovi

Foto: Natálie Lošková, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků