Hlavní obsah
Senátor Václav Láska Foto: Petr Horník, Právo

Trestní oznámení Hradu na senátora Lásku je odloženo, potvrdili státní zástupci

Trestní oznámení Kanceláře prezidenta republiky na senátora Václava Lásku (SEN 21) zůstává odloženo. V pondělí to potvrdil mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Senátor Václav Láska Foto: Petr Horník, Právo
Trestní oznámení Hradu na senátora Lásku je odloženo, potvrdili státní zástupci

Pražské městské státní zastupitelství nebude přezkoumávat rozhodnutí policie odložit trestní oznámení kanceláře prezidenta republiky na senátora Lásku a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění.

Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Žádost o přezkoumání nedůvodná

„Žádost o přezkoumání byla v rámci dohledových pravomocí Městského státního zastupitelství v Praze vyhodnocena jako nedůvodná,” uvedl Cimbala.

Kancelář chtěla přezkoumat odložení trestního oznámení, ve kterém uváděla, že Láska a další pachatelé chtěli jako organizovaná skupina křivým obviněním poškodit Mynáře v zaměstnání i ve společnosti.

Trestní oznámení kvůli nezávislosti soudu

Senátor a zástupci organizace Rekonstrukce státu totiž dříve podali trestní oznámení na Mynáře, protože jeho jednání podle nich vykazovalo znaky trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. I toto trestní oznámení policie odložila.

Policie v červnu sdělila, že Láska ani zástupci organizace nespáchali trestný čin. Podle zástupce prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si senátor a další nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání. Prezidentská kancelář s tím nesouhlasila. Nespala uvedl, že zejména „u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo”. V říjnu se proto obrátili na státní zastupitelství se žádostí o přezkum.

Mynář v minulosti uvedl, že v Zemanově zastoupení „konzultoval” s více ústavními soudci prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu. Soudce kontaktoval i v jiných kauzách. Mynáře se už dříve zastal Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám a že Mynář nikoho neovlivňoval. Kancléř řekl, že cílem setkání bylo seznámit soudce s prezidentovými stanovisky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků