Hlavní obsah
Gabriela Kloudová Foto: Archiv, Právo

Topolánkova pravá ruka končí v ODS, kandiduje za Hlavu vzhůru

Pražská zastupitelka za ODS a bývalá blízká spolupracovnice expremiéra Mirka Topolánka Gabriela Kloudová v úterý večer oznámila svůj odchod z ODS. Její jméno ale už od minulého týdne figuruje na pražské kandidátce volebního bloku Hlavu vzhůru, kde kandiduje ze čtvrtého místa.

Gabriela Kloudová Foto: Archiv, Právo
Topolánkova pravá ruka končí v ODS, kandiduje za Hlavu vzhůru

Kloudová zveřejnila na svém Facebooku obsáhlé prohlášení, ve kterém viní ODS z toho, že se stala „direktivně řízenou stranou“. Podle ní tento směr započal s předsedováním Petra Nečase, kterého z čela ODS v červnu sesadil skandál jeho nynější manželky Jany Nagyové.

„Jsem přesvědčena, že do dnešního stavu se ODS dostala zejména vinou pošlapávání pravidel vnitrostranické demokracie, vinou rezignace na vlastní program a dlouhodobě zastávané hodnoty, vinou ignorování slibů voličům a legitimních zájmů kmenových voličských skupin. Tři roky jsem se pokoušela spolu s ostatními stejně smýšlejícími proti těmto fatálním selháním politiky ODS bojovat,“ píše Kloudová. Ta se minulý týden objevila i na zahájení volební kampaně Hlavu vzhůru, kam přišel blok podpořit exprezident Václav Klaus.

Kloudová napadá i současné vedení ODS

Současná garnitura ODS, reprezentovaná Miroslavou Němcovou a šéfem pražské ODS Bohuslavem Svobodou, podle Kloudové „nehodlá vyvodit svou osobní zodpovědnost za zdevastování značky ODS. Naopak ostrakizuje úspěšné politiky strany, nedemokratickým způsobem vylučuje ze strany a ruší celá oblastní sdružení a nepouští na kandidátky ty, kteří nejsou jejich spoluviníky, a mohli by je proto ve volbách ohrozit“, napsala Kloudová.

„Tento smutný vývoj korunuje skandální podezření, že pražský magistrát v čele s Bohuslavem Svobodou nechal za veřejné peníze nelegálně sledovat nepohodlné členy ODS. Velice podobný skandál přitom vedl k pádu Nečasovy vlády,“ rozvíjí Kloudová spekulace, podle kterých si pražský magistrát najal detektivní agenturu Pinkerton, aby sledovala některé politiky ODS. Bohuslav Svoboda už dříve tyto spekulace popřel.

Zleva Gabriela Kloudová, Mirek Topolánek a Jana Bartošová

Foto: Petr Hloušek, Právo

Kloudová se podle kuloárních informací sešla v Poslanecké sněmovně v restauraci s bývalými členy ODS Tomášem Úlehlou a Janem Floriánem předtím, než oznámili, že nebudou aktivně hlasovat pro nedůvěru vládě Jiřího Rusnoka. Oba byli posléze vyloučeni z poslaneckého klubu ODS a Úlehla i ze strany. Florián z ODS odešel sám.

Za Hlavu vzhůru kandidují i další bývalí politici ODS: jedničkou v jižních Čechách je exposlanec Michal Doktor, v Praze vede kandidátku starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, který byl zastupitelem za ODS, na třetím místě je starosta Prahy 4 Pavel Caldr, jehož buňku před časem zrušila výkonná rada ODS. Exposlanec Úlehla je na prvním místě kandidátky na Zlínsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků