Hlavní obsah

Topolánek na sjezdu britských konzervativců kritizoval regulace v EU

Potřebu omezení regulací v Evropě a otevřenosti Evropské unie novým členům, zdůraznil v projevu na konferenci britské Konzervativní strany v Birminghamu český premiér Mirek Topolánek. Zároveň se skepticky vyslovil k rychlému přijetí eura.

Topolánek na sjezdu britských konzervativců kritizoval regulace v EU

Základní evropskou hodnotou je svoboda, ne solidarita, řekl Topolánek, který vystoupil v dopoledním bloku věnovaném ekonomice a současné krizi na finančních trzích. Základní evropskou hodnotou je podle něj "soukromá iniciativa a volný trh, ne regulace a bruselské strategie".

I když připustil vylepšování regulací, tak "zrušení regulace je lepší, než lepší regulace". V Británii, kde finanční krize již položila dvě hypoteční banky, se za jednu z příčin nynější krize označuje právě nedostatek regulace v určitých směrech. "Stát zasahuje jen tam a tehdy, kde a když je to skutečně nezbytné," řekl dnes Topolánek.

Podle Topolánka nemá Evropa "geografické, ale hodnotové" hranice. "Kdo se k nim přihlásí... a splní všechny podmínky, má právo stát se plnoprávným členem Evropské unie... Je naším posláním šířit dále prostor svobody, bezpečí, stability a prosperity," dodal.

Přijetí eura nám nesmí svazovat ruce

V souvislosti s eurem řekl, že je možné "přijmout jen takovou měnu a v takové situaci, abychom si nesvázali ruce a neznemožnili provádění zdravé rozpočtové a měnové politiky".

V pasáži věnované transatlantické vazbě český premiér řekl, že "bez americké vojenské přítomnosti v Evropě by Rusko rychle překlopilo mocenskou rovnováhu ve svůj prospěch, naplnilo by svou neoimperiální ambici a rozšířilo svou sféru vlivu". "Vzpomeňme si na Gruzii, vzpomeňme na Pražské jaro (v roce 1968)," dodal.

Topolánek, kterého ocenili delegáti konference hlasitým potleskem, potvrdil toryům, že ODS je s nimi připravena vytvořit frakci v Evropském parlamentu.

Český premiér se na konferenci konzervativců, pro které je ekologie pod vedením Davida Camerona jednou z hlavních deviz, také přihlásil k ochraně životního prostředí. "Starost o životní prostředí je v původním slova smyslu konzervativní, nikoli socialistickou, či liberální hodnotou," prohlásil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků