Hlavní obsah
Klárova průvod prošel přes Staré Město na Václavské náměstí. Foto: Michaela Říhová, ČTK

Tisíce lidí v Praze protestovaly proti potratům

Několik tisíc lidí z celého Česka v sobotu v centru Prahy protestovalo proti umělým potratům. Žádají podporu manželství a rodin s více dětmi. Z Klárova průvod prošel přes Staré Město na Václavské náměstí. Akci poklidně kritizovalo několik lidí, které policie od průvodu oddělovala.

Klárova průvod prošel přes Staré Město na Václavské náměstí. Foto: Michaela Říhová, ČTK
Tisíce lidí v Praze protestovaly proti potratům

Národní pochod pro život a rodinu ukončilo požehnání olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a společný zpěv Svatováclavského chorálu a české hymny. Podle policie se pochodu účastnilo asi 5000 lidí, pořadatelé počet odhadli na 8000.

Po příchodu na Václavské náměstí lidé, kteří proti pochodu protestovali, rozvinuli na pomníku světce transparent s nápisem Ježíš nám dal svobodu, neberte ji ženám. Po výzvě policie, aby z pomníku slezli, se nechali odvést těžkooděnci. K protestu se přihlásil Institut pro magii a svobodu, který svůj protest nazval Sletem čarodějnic. Názvem prý chtěli naznačit, kam může vést snaha o prosazení poslušnosti. Na organizátoru pochodu jim vadí to, že své aktivity prezentuje jako snahu o obranu žen v těžké životní situaci, ale jedním z cílů hnutí je i plošný zákaz interrupcí, tedy zbavení žen kontroly nad svými těly.

Přišel i Bělobrádek nebo Vondra

Mnozí z účastníků pochodu nesli české vlajky. Podle pořádajícího Hnutí pro život potraty přispívají k tomu, že početně klesá česká populace. Někteří účastníci pochodu nesli velké bílé kříže nebo tabulky s nápisy Dítě je naděje, Dítě je budoucnost nebo Mít bráchu je cool. Vedle olomouckého arcibiskupa přišel na náměstí i pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, předseda lidovců Pavel Bělobrádek či bývalý politik Alexandr Vondra.

Účastníci akce v centru Prahy protestovali proti umělým potratům a žádali podporu manželství a rodin s více dětmi.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

"Rodina a s ní i naše společnost, kultura, civilizace vycházející z křesťansko-židovských kořenů a hodnot se dostávají pod stále větší tlak. Pod tlak zvenčí i pod tlak zevnitř," řekl Vondra shromážděným.

"Z jihu do Evropy směřují ekonomicky motivovaní a islámsky horliví lidé. Z východu stupňuje tlak Putin, car, který se tváří jako ochránce tradičních hodnot, ale kterému jde o impérium a o moc," řekl. Společenskou soudržnost podle něj oslabuje hodnotový relativismus, který vidí v "multikulturalismu a genderismu".

Pořádající hnutí letos upozorňuje na fakt, že častými žadatelkami o umělé ukončení těhotenství nejsou dívky, které by nechtěně otěhotněly, ale ženy, které už mají dvě děti. Tvoří třetinu všech potratů v ČR a nejde jen o ženy, které se ve svém těhotenství ocitají v hmotné nouzi.

Podle Zdeňky Rybové z Hnutí pro život vnímá mnoho rodin třetího potomka jako příliš velkou ekonomickou zátěž. Velké procento z žen, které se proto k potratu rozhodnou, se podle hnutí cítí být k zákroku přinucené partnerem. Letošní pochod byl proto také apelem na muže, aby své ženy a partnerky ve chvílích těžkého rozhodování podporovali. Vondra dnes řekl, že s manželkou vychovali tři děti a třetí je dárek pro národ.

Hnutí bojuje hlavně proti potratům. Československo mělo zákon, který umožňoval umělé přerušení těhotenství, od roku 1957. Žádosti o zákrok posuzovaly v minulosti interrupční komise. Umělých přerušení těhotenství v Česku od počátku 90. let ubývá.

Hnutí uvádí, že podle předběžných statistik bylo v roce 2017 provedeno 19.389 umělých potratů, což je o 1017 méně než v roce 2016 a nejméně od roku 1958, kdy byly v zemi zavedeny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků