Hlavní obsah
Komplex budoucího velvyslanectví a rezidence velvyslance Palestiny v Praze-Suchdole Foto: Petr Hloušek, Právo

Suchdol požaduje přestěhování palestinské ambasády mimo své území

Pražská městská část Suchdol požaduje po ministerstvu zahraničí přemístění palestinské ambasády mimo své území. Radním vadí, že diplomaté v budově budoucí ambasády přechovávali zbraně a výbušniny. Uvedl to starosta městské části Petr Hejl v reakci na středeční výbuch v objektu budoucí palestinské ambasády.

Komplex budoucího velvyslanectví a rezidence velvyslance Palestiny v Praze-Suchdole Foto: Petr Hloušek, Právo
Suchdol požaduje přestěhování palestinské ambasády mimo své území

"Rada městské části Praha-Suchdol, zastupující zájmy občanů městské části Praha-Suchdol, se cítí jednáním diplomatů státu Palestina, kteří na ambasádě přechovávají zbraně a výbušniny a porušují tak české a mezinárodní právo, podvedena," uvedl Hejl. Palestinští diplomaté tak podle Hejla ztratili důvěru městské části. "Na základě uvedených skutečností požaduje městská část Praha-Suchdol po Ministerstvu zahraničních věcí České republiky přemístění ambasády státu Palestina mimo území městské části," dodal Hejl.

V pátek se sešel s náměstkem ministra zahraničí Jiřím Schneiderem. "Náměstek Schneider mluvil se starostou městské části Suchdol panem Hejlem, sdělil mu, že ministerstvo zahraničí sdílí obavy a je připraveno o situaci jednat," řekla odpoledne mluvčí ministerstva Johana Grohová.

V Suchdole explodoval rezidenční byt velvyslance

Video: Jiří Forman, Novinky

Hejl už ve středu upozornil, že areál budoucí ambasády nebyl dosud zkolaudován. V pátek to potvrdil i Adam Halmoši, mluvčí Prahy 6, která pro Suchdol zajišťuje výkon státní správy, tedy i úkony týkající se stavebního úřadu. Zástupci úřadu nyní zjišťují, zda zástupcům ambasády hrozí nějaké sankce za to, že budovu užívali ještě před jejím zkolaudováním.

Palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Trezor uvnitř budovy vybuchl ve středu pod rukama velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Policisté následně během vyšetřování na místě nalezli několik neevidovaných zbraní.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků