Hlavní obsah

Studenti VŠ by u zápisu mohli platit až 6000 korun

Studenti, kteří budou příští rok nastupovat na veřejnou vysokou školu, by mohli platit až šestitisícové zápisné. V pondělí o tom informoval náměstek ministra školství Kryštof Hajn. Podle něj by se zápisné platilo maximálně do roku 2013, než se na univerzitách začne platit odložené školné. Resort nyní připravuje novelu, která by zápisné legitimizovala.

Studenti VŠ by u zápisu mohli platit až 6000 korun

"Vypouštíme takzvanou technickou novelu vysokoškolského zákona, která v sobě obsahuje úpravu několika bodů, které se vesměs týkají poplatků a fondů, například stipendijního fondu," uvedl Hajn s tím, že jednou z navrhovaných změn je právě i zavedení zápisného.

S návrhem zápisného přišla už loni Univerzita Karlova (UK), ministerstvo k tomuto plánu přistoupilo prý proto, že jej kladně přijaly reprezentace vysokých škol. "Už v roce 2011 by vysoké školy mohly dostat určitý příspěvek na základě všech těchto změn," dodal Hajn. Za to ale prý očekávají, že se školy víc zaměří na zvyšování kvality vzdělávání.

Univerzita Karlova se diví

Zástupce Univerzity Karlovy ovšem plánované kroky ministerstva překvapily, dozvěděli se o nich až od novinářů. "UK ví o tom, ze je připravována technická novela, která má jít cestou poslanecké iniciativy," komentoval situaci mluvčí školy Václav Hájek. Dodal však, že v návrhu novely, který na začátku října dostala k posouzení Česká konference rektorů, nebyla o zápisném ani zmínka.

Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) by se mělo zápisné platit jen po překlenovací dobu do zavedení odloženého školného, které čeká studenty od akademického roku 2013/2014. Jeho výše bude maximálně 20 000 korun za rok, vysokoškoláci by však školné mohli splácet až po dokončení univerzity a dosažení určité výše platu.

Dobeš chce také pokračovat v dlouho připravované reformě vysokých škol. Ty by se měly rozvrstvit na výzkumné, vzdělávací a prakticky orientované.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků