Hlavní obsah
 

Stromořadí na Vinohradech se kácet nemá. Je v pořádku, tvrdí posudek

Obavy obyvatel vinohradské Lužické ulice z vykácení jedinečného stromořadí 83 břestovců západních se nevyplní. Informoval o tom zastupitel Prahy 2 Jaroslav Němec (Piráti), který na svém webu zveřejnil nový posudek stavu stromů.

 
Stromořadí na Vinohradech se kácet nemá. Je v pořádku, tvrdí posudek

„Převážná většina stromů je dlouhodobě perspektivních s velmi dobrou fyziologickou vitalitou, a i přes řadu defektů v současné době nejde o nestabilní, provozně nebezpečné stromořadí. Stromořadí tvoří v rámci Prahy výjimečnou estetickou a funkční hodnotu a při rekonstrukci ulice by měly být oba tyto atributy zachovány,“ stojí v posudku.

Ten připouští prořez korun a případné odstranění některých jedinců při jiném uspořádání ulice. Prořez by měl být ale citlivý. Dosud provedené řezy posudek zhodnotil jako nepřiměřeně intenzivní.

V Lužické ulici vypukla panika v polovině loňského roku, když se objevil posudek, který stromům příliš šance nedával. Objevil se plán, podle něhož Technická správa komunikací (TSK) měla ve třech etapách stromy nahrazovat a doplňovat jiným druhem.

TSK však – na rozdíl od radnice Prahy 2 – tuto zprávu dementovala a opatřila si vlastní posudek stavu stromů. Pokud se bude ulice rekonstruovat, měla by TSK podle posledního posudku zvětšit prostor kolem stromů a zabránit takovému parkování aut, která příliš zhutňují zeminu kolem stromů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků