Hlavní obsah
Ministr vnitra Ivan Langer (vpravo) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Strážníci nebudou smět měřit rychlost, odhlasovala Sněmovna

Poslanci ve středu schválili nový zákon o policii a také balík zákonů související s reformou policie. V rámci novelizace desítek zákonů prošla například změna v silničním zákoně, podle které nesmějí měřit rychlost vozidel nejen soukromé firmy, ale ani obecní policie.

Ministr vnitra Ivan Langer (vpravo) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Strážníci nebudou smět měřit rychlost, odhlasovala Sněmovna

Oprávnění k měření rychlosti by tak měla pouze Policie České republiky. Návrh ještě posoudí Senát a prezident. Právě v Senátu se ale očekává ostrá bitva o novelizaci souvisejících zákonů. Mezi senátory je totiž celá řada starostů měst, která investovalá milióny korun do měřících zařízení pro své strážníky.

Hromadná novelizace desítek zákonů souvisejících s reformou policie prošla Sněmovnou o dva hlasy. Pro zrušení pravomocí městské policie při měření rychlosti hlasovalo 85 poslanců ze 159 přítomných. Návrh poslance ODS Jana Klase, který kritizoval ministr vnitra Ivan Langer, podpořila většina sociálních demokratů a komunistů, ale také osm poslanců ODS, včetně ministra dopravy Aleše Řebíčka. Pro byli i dva lidovci a nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Mezi další změny patří limit pro volání policie k dopravním nehodám, který se zvedá na 100 000 korun z původních 50 000. Oproti původnímu návrhu by ale nebyli trestáni ti, co policii zavolají a škoda bude nižší.

Tejc: Obce měření zneužívají k naplňování svých rozpočtů

Bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc novinářům řekl, že chápe poslance, kteří pro omezení pravomocí obecní a městské policie hlasovali. "Byly to obce a městské policie, které výrazně zneužívaly tohoto institutu a měřily tam, kde měly možnost vybrat více peněz do městského rozpočtu, nikoli aby měřily tam, kde skutečně hrozí zranění a nějaké riziko," uvedl.

Na návrh bezpečnostního výboru poslanci také sebrali pravomoc měřit rychlost soukromým firmám. Vládní návrh jim přitom původně měl umožnit, aby kromě měření rychlosti i pořizovaly osobní údaje řidičů.

Sněmovna rozšířila pravomoci policie

Nový zákon o policii, který Sněmovna ve středu schválila, má dát od příštího roku policejnímu sboru nové pravomoci a zároveň jej zbavit některých současných povinností. Do roku 2012 by podle normy měla vzniknout krajská ředitelství policie ve všech čtrnácti krajích.

Pravomoci policie by se měly rozšířit například o možnost vypnout telekomunikační spojení v případě bezpečnostní hrozby, která by mohla způsobit větší škodu než pět milionů korun. Při pátrání by měli policisté přístup k údajům o telefonátech, použití platebních karet nebo o poskytnutí lékařské péče.

Policisté by mohli vstupovat do prostor živnostenských provozoven, pokud budou mít důvodné podezření, že se tam skrývají hledané osoby. Nový zákon jim také umožní používat elektrické paralyzéry. Jejich použití přitom OSN označila za formu mučení. Sněmovna ale oproti vládnímu návrhu možnost použití paralyzéru zpřísnila. Policista by s ním mohl zasáhnout pouze v případě, že ostatní donucovací prostředky selžou.

Šéfa inspekce má jmenovat vláda, ne jen ministr vnitra

Nový zákon také částečně mění podobu inspekce policie, která kontroluje a vyšetřuje přestupky policistů. Šéfa inspekce by v budoucnu měla jmenovat vláda. Až dosud bylo jmenování vedení inspekce výlučně v rukách ministra.

Zákon také počítá se zřízení krajských policejních ředitelství v regionech, kde doposud chyběly. Vzniknou sloučením okresních ředitelství policie. Krajská policejní ředitelství nejsou ve Zlínském, Olomouckém, Pardubickém, Libereckém a Karlovarském kraji a na Vysočině.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků