Hlavní obsah
Kvůli parkování dostali někteří poslanci na svá auta botičky. Foto: Naďa Adamičková, Právo

Strážníci číhali na poslance, s botičkami ale šlápli vedle

Mezi obyvateli části Malé Strany, potažmo magistrátem, městskou částí Prahy 1 a Sněmovnou podle všeho pokračuje nevyhlášená válka kvůli parkování. Začala zrušením parkoviště na Malostranském náměstí loni v červnu. Minulý týden pak kolem Sněmovny měli manévry strážníci městské policie. Hned čtyřem vozům viditelně označeným poslaneckou kartou nasadili kvůli špatnému parkování botičky.

Kvůli parkování dostali někteří poslanci na svá auta botičky. Foto: Naďa Adamičková, Právo
Strážníci číhali na poslance, s botičkami ale šlápli vedle

Na sankcích vůči poslancům a senátorům porušujícím dopravní předpisy by nebylo nic špatného ani výjimečného.

Nejsou ani nijak zvlášť chráněni, pokud se při přistižení nevymluví na svou imunitu. V takovém případě jejich přestupek putuje buď k mandátovému a imunitnímu výboru příslušné parlamentní komory, anebo k přestupkovému orgánu v místě bydliště.

V případě nasazování botiček však strážníci šlápli vedle. Právě tzv. zádržný systém neboli botičku nelze nasadit nejen poslancům a senátorům, ale třeba ani diplomatům. Zkrátka lidem požívajícím imunitu podle zákona a mezinárodního práva. To jasně stanoví jak zákon o Policii ČR, tak zákon o obecní policii.

Imunita chrání před botičkou

„Jako bývalý policista a bývalý ředitel městské policie v Mostě podle fotografií tvrdím, že zádržným systémem strážníci zneužili svou pravomoc,“ řekl Právu poslanec Bronislav Schwarz (ANO).

Podle něj všechny poslanecké vozy opatřené botičkou byly z různých důvodů jasnou překážkou provozu, a proto měly být odtaženy. To zákon umožňuje i v případě zákonodárců, stejně jako udělení pokuty.

„Strážníci v tomto případě pochybili. A to platí pro každý případ, kdy je vozidlo překážkou, a nasazením botičky se jen ztíží situace,“ prohlásil Schwarz s tím, že nezáleží na tom, komu auto patří.

Spor o kompetence strážníků

Irena Seifertová z tiskového oddělení pražské městské policie na dotaz Práva, na základě čeho strážníci nasazovali poslancům botičky, uvedla, že nemá informace o konkrétních případech, a odkázala na možné porušení pravidel.

Zádržným systémem strážníci zneužili svou pravomoc
Bronislav Schwarz, poslanec

V Poslanecké sněmovně vždy od vzniku zákona o obecní policii na počátku devadesátých let existovala silná lobby ve prospěch vyšších kompetencí strážníků, avšak současně mezi zákonodárci vždy byla silná skupina těch, kteří takové návrhy odmítali s argumentem, že městská policie by neměla suplovat práci státní.

Podle kritiků prý často zneužívá např. své pravomoci měřit rychlost proto, aby naplnila městské a obecní pokladny. Politici ODS proto už loni hovořili o tom, že tuto kompetenci obecním policistům zákonem seberou. Návrh je zatím jen ve hře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků