Hlavní obsah
Rozhodnutí obce neposkytovat Karlu Presslovi informace Foto: Patrik Biskup, Právo

Šťouravého občana obec odstřihla od informací, ministerstvu se to nelíbí

Karel Pressl z Tlučné na Plzeňsku je šťoural, který veřejně poukazuje na nepravosti ze strany vedení obce. Radním došla trpělivost a 39letému muži utnuli zdroj informací, aby do obecních záležitostí už nemohl strkat nos. Schválili totiž usnesení, podle kterého už mu nebude obecní úřad poskytovat žádné informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Rozhodnutí obce neposkytovat Karlu Presslovi informace Foto: Patrik Biskup, Právo
Šťouravého občana obec odstřihla od informací, ministerstvu se to nelíbí

„Ze strany pana Pressla dochází permanentně ke zneužívání těchto informací, k osočování a nařčení občanů v rozporu s dobrými mravy,“ zdůvodnil krok radních starosta Tlučné Stanislav Volf.

Podle něho je Pressl psychicky narušený člověk. „Nevede válku jen s obcí, likviduje i lidi kolem sebe. Napadá občany a dělá jim různé naschvály. Jeden z nich už se dokonce z toho psychicky zhroutil. S dalšími institucemi se soudí, je to blázen,“ tvrdí starosta.

Jenže rozhodnutí radních zřejmě nebude mít dlouhého trvání. „Obecně mohu říci, že nelze a priori odmítnout poskytování informací tímto způsobem,“ reagovala Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Pressl se už také na ministerstvo obrátil s tím, aby podle něho nezákonné a diskriminační usnesení, jež je účelově směřované tak, aby došlo k zabránění získání nových důkazů o dalším protiprávním konání představitelů obce, zrušilo.

Škoda tři čtvrtě miliónu

Na základě Presslova podnětu už policie šetří například nevýhodný prodej obecních pozemků a nedávno dokonce dalo Presslovi za pravdu ministerstvo školství, když označilo přijímací řízení do místní mateřské školky za netransparentní a zrušilo desítky správních rozhodnutí.

„Snažím se jen dohlížet na to, aby zvolení zástupci obce hospodařili v zájmu občanů, a ne ve svůj vlastní prospěch. Asi se jim nelíbí, že jim chci vidět pod pokličku. Žádný blázen nejsem, mám zaměstnání, rodinu a děti. Jestli je psychická nemoc smysl pro spravedlnost, tak tuhle starostovu diagnózu beru,“ prohlásil vysokoškolsky vzdělaný Pressl.

Ten například zjistil, že v posledních letech obec odprodávala některé pozemky výrazně pod cenou, a to i některým zastupitelům a jejich rodinným příslušníkům. „Za období od března 2012 do prosince následujícího roku jsem vyčíslil škodu obci až na 750 000 korun,“ sdělil Pressl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků