Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Století lidé využívají péči lékařů méně než sedmdesátníci

Stárnutí populace nemusí znamenat pro zdravotní pojišťovny jen hrozbu rostoucích nákladů. Z dat, která shromáždila a vyhodnotila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), překvapivě vyplývá, že klienti nad 100 let věku jsou z hlediska nákladů na zdravotní péči výrazně levnější než například sedmdesátníci či osmdesátníci.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Století lidé využívají péči lékařů méně než sedmdesátníci

„Klientů ve věku sto plus má VZP 618 a průměrné roční náklady na jednoho činí 37 383 korun. Pro srovnání: u skupiny klientů o dvacet let mladších jde v průměru o více než 51 tisíc korun,“ sdělil Právu v úterý Oldřich Tichý, mluvčí VZP.

Důvodům, proč jsou náklady nižší, může být řada. Jednak už samotné dosažení věkové hranice 100 let dokazuje, že takový člověk má lidově řečeno „tuhý kořínek“. Nemoci se ho proto drží méně než průměrné populace. „Lidé v tomto věku už navíc také leckdy mají sami pocit, že zdravotní problémy prostě k jejich věku patří, a nechtějí zbytečně chodit k lékaři. Příčin ale může být samozřejmě mnohem více,“ uvedl Tichý.

Zatímco v ostatních věkových skupinách jsou velké rozdíly v nákladech mezi muži a ženami, u stoletých klientů jsou tyto dvě skupiny nákladově zhruba srovnatelné. U dvaceti klientů starších 100 let vykázali loni lékaři péči za méně než dva tisíce korun. Jediným výdajem zdravotní pojišťovny byla v těchto případech platba praktickému lékaři.

Nejstarším je 109 let

„Nejstaršími klientkami VZP jsou dvě ženy, které obě letos oslavily 109. narozeniny. Jedna je z Plzně a náklady na zdravotní péči u ní loni dosáhly 27 218 korun. Druhá žije u Valašského Meziříčí a VZP za ni loni zaplatila 47 392 korun. Také třetí příčka připadla ženě - 107letá klientka z Brna loni čerpala péči za 23 128 korun,“ uvedl Tichý.

Nejvíce klientů, jejichž věk se přehoupl přes 100 let, má VZP v Praze (106), kde nejstarší klientka letos slaví 105 let, a na jižní Moravě (86), kde je nejstarší 107letá žena. Na třetím místě je podle počtu stoletých Středočeský kraj se 103letou nejstarší ženou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků