Hlavní obsah

Štefka bude po ostudě s fondy radit premiérovu úřadu

Bývalý náčelník generálního štábu Pavel Štefka nastoupí od začátku září do funkce konzultanta vedoucího úřadu vlády Jana Nováka. Na starosti bude mít bezpečnostní otázky. Informovala o tom mluvčí vlády Jana Bartošová s tím, že Štefka se na tom dohodl s premiérem Mirkem Topolánkem.

Štefka bude po ostudě s fondy radit premiérovu úřadu

Štefka se měl původně stát velvyslancem v Uzbekistánu, z diplomatické mise však nakonec sešlo. Štefka, který je spolužákem Topolánka z vojenského gymnázia, byl v poslední době spojován s několika spornými kauzami.

Vláda v květnu podle neoficiálních informací doporučila prezidentovi Václavu Klausovi, aby již schváleného Štefku z diplomatické funkce odvolal. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová tehdy řekla, že ministr Karel Schwarzenberg obecně nechce, aby se jména velvyslanců zmiňovala v souvislosti s kontroverzními kauzami.

"Pan ministr je toho názoru, že velvyslanec reprezentuje Českou republiku. A nechce riskovat, aby se jeho jméno objevovalo v soudních síních v souvislosti s kontroverzními kauzami," uvedla mluvčí. Generál měl smlouvu na ministerstvu zahraničí do konce srpna.

Štefka stál v čele generálního štábu v letech 2002 až 2007. V této době podle médií na štábu vznikaly černé fondy. Z podvodně získaných 17,5 miliónu korun se prý pořádaly večírky, rozdávaly se luxusní dary, platily se drahé dovolené a kupovala se výbava pro důstojníky a generály. Generál několikrát popřel, že by se podílel na organizovaní černých fondů na štábu nebo bral úplatky. Uvedl také, že neměl kontrolní pravomoc v ekonomické oblasti. S tím však nynější vedení ministerstva obrany nesouhlasilo.

Štefku již dříve prověřovala i Inspekce ministryně obrany. Podle tisku z vyšetřování vyplynulo, že neoprávněně čtvrt roku pobíral příspěvek na bydlení. V březnu Štefka více než 33 500 korun, jež dostal neoprávněně, vrátil. Vojenská policie také zkoumala, zda nespáchal trestný čin a zda věděl, že peníze dostal neoprávněně. Štefka pobíral příspěvek na bydlení i tři měsíce poté, co generální štáb opustil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků