Hlavní obsah
Pohled na Vltavu z Jiráskova mostu. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Stavební úřad povolil vznik nové plavební komory v centru Prahy, magistrátu navzdory

Nová plavební komora, která by mohla vzniknout na Vltavě u Dětského ostrova, dostala zelenou od stavebního úřadu. Záměr Povodí Vltavy odsouhlasil zvláštní stavební úřad pražského magistrátu, ačkoliv se stavbou komory nesouhlasí městské části Praha 1 a 5 a ani magistrát. Proti rozhodnutí se mohou odvolat u ministerstva zemědělství, což již dříve avizovaly.

Pohled na Vltavu z Jiráskova mostu. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Stavební úřad povolil vznik nové plavební komory v centru Prahy, magistrátu navzdory

Stavbu loni zamítl stavební úřad Prahy 5, povodí však podle zákona mohlo ještě požádat vodoprávní úřad na magistrátu. Oba úřady spadají pod státní správu a politici na ně nemají mít vliv. Podle rozhodnutí disponovalo povodí závaznými stanovisky magistrátních odborů a dalších institucí, podle kterých je stavba v souladu s pražským územním plánem, památkovou ochranou či s hygienickými předpisy.

Námitky proti stavbě začátkem tohoto roku podala Praha 1, Praha 5, Klub Za starou Prahu, spolek Zdravý rozum a Český svaz stavebních inženýrů. Úřad všechny označil za nedůvodné.

Připravovaná plavební komora

Foto: Mapy.cz

Kapacita stávající komory nestačí

Pražští radní tento týden vyjádřili usnesením nesouhlas se stavbou komory, stejně jako už předtím radnice obou přímo zainteresovaných městských částí. Vedení Prahy také schválilo text memoranda s Prahou 1 a Prahou 5, ve kterém se všechny tři strany zavazují, že využijí všechny zákonné prostředky k tomu, aby stavbě zabránily. Státní podnik novou komoru odůvodňuje nedostatečnou kapacitou té stávající a na projektu trvá.

Podle samospráv dojde po výstavbě nové komory k vyššímu provozu velkých lodí, který je už nyní v centru Prahy nadměrný – stávajícím smíchovským zdymadlem projíždí ročně zhruba 28 000 lodí. Vedení města se bojí většího znečištění ovzduší a hluku stejně jako narušení atmosféry centra města.

Komora má být 55 metrů dlouhá, 11 metrů široká a má být umístěna na opačné straně Dětského ostrova než ta stávající. V případě, že povodí získá pravomocné povolení, by stavba měla trvat dva až tři roky a podle dokumentace k územnímu rozhodnutí by vyšla na zhruba 530 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků