Hlavní obsah
Miloš Jakeš Foto: Dorian Hanuš, Právo

Střelba do lidí na hranicích bez trestu. Žalobce zastavil stíhání Jakeše, Štrougala i Vajnara

Státní zástupce zastavil stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích. Ve středu to sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Miloš Jakeš Foto: Dorian Hanuš, Právo
Střelba do lidí na hranicích bez trestu. Žalobce zastavil stíhání Jakeše, Štrougala i Vajnara

Někdejší generální tajemník Komunistické strany Československa Jakeš letos v červenci zemřel. Bývalý předseda vlády Štrougal a exministr vnitra Vajnar pak podle Lelka trpí duševní chorobou, která jim trvale znemožňuje chápat smysl trestního stíhání.

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil stíhání loni v listopadu. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Rozhodnutí o zastavení stíhání zatím není pravomocné.

Stíhání iniciovala svým trestním oznámením Platforma evropské paměti a svědomí, která se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů. Obvinění se opíralo o nově nalezené archiválie, které podle kriminalistů dokazují, že státníci měli informace o střelbě na hranicích a že přímo dávali pokyny ministrům, jaké právní předpisy mají přijmout.

Podle ÚDV bylo od března 1976 do konce roku 1989 na hranicích zastřeleno či roztrháno psy devět osob. Celkem podle historiků zemřelo na československé hranici od roku 1948 nejméně 266 lidí.

Německá justice řeší smrt čtyř východoněmeckých občanů, kteří v letech 1967 až 1886 zahynuli v ČSSR při pokusu o útěk do Německé spolkové republiky a do Rakouska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků