Hlavní obsah
Soudce Ivan Elischer Foto: Petr Horník, Právo

Státní zástupce obžaloval soudce Elischera kvůli údajnému ovlivňování kauz

Státní zástupce ve středu podal žalobu na soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera. Spolu s ním bylo v případu údajného ovlivňování soudních případů obžalováno dalších pět osob. Informoval o tom mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Soudce Ivan Elischer Foto: Petr Horník, Právo
Státní zástupce obžaloval soudce Elischera kvůli údajnému ovlivňování kauz

„Obžalovaný soudce měl ovlivňovat rozhodování senátu Vrchního soudu v Praze tak, aby byly následně vyhlášeny rozsudky, které odpovídaly požadavkům dalších obžalovaných osob,” popsal mluvčí podstatu obžaloby. V případě prokázání viny hrozí soudci až dvanáctileté vězení.

„Část z obžalovaných osob vyhledávala zájemce o zmírnění nebo zrušení trestů uložených prvostupňovým soudem a dojednávala s nimi částky, které na oplátku za ovlivnění rozhodnutí zaplatí,” uvedl Cimbala. Doplnil, že zbytek obžalovaných předával peníze těmto zprostředkovatelům, kteří poté vypláceli obžalovaného soudce.

Z Cimbalova sdělení mimo jiné vyplývá, že Elischer podle vyšetřovatelů v jednom odvolacím řízení zvýšil původně uložené tresty, protože obvinění odmítli jeho nabídku na ovlivnění řízení.

Elischerovi hrozí až 12 let vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a nadržování osobám, které soudil v drogových kauzách. Podle vyšetřovatelů páchal trestnou činnost nejméně od května 2016.

Z rozhodnutí ministra spravedlnosti je Elischer v současné době dočasně zproštěn výkonu soudcovské funkce, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po tu dobu bude pobírat polovinu svého platu.

Elischer označil policejní vyšetřování za neobjektivní. Policie je podle něj podjatá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků