Hlavní obsah

Spyra: v kauze Unipetrol brali úplatky Paroubek i Kalousek

Polský lobbista Jacek Spyra na nahrávkách zachycených skrytou kamerou tvrdí, že za privatizaci Unipetrolu získal od šéfa Agrofertu Andreje Babiše úplatek nejen expremiér Stanislav Gross (ČSSD), ale i premiér Jiří Paroubek, ministr financí Bohuslav Sobotka a šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Spyra: v kauze Unipetrol brali úplatky Paroubek i Kalousek

Úplný přepis nahrávek, které natočili reportéři televize Nova, otiskl časopis MF Plus. "Za Unipetrol dostali prachy i Kalousek a Sobotka od Babiše. Jsou na to prý papíry," řekl na schůzce Spyra.

"Úplatky v kauze Unipetrol nabízel PKN Orlen," upřesnil ve čtvrtek v rozhovoru pro Frekvenci 1 Spyra. Odmítl v něm také, že by se dopustil pomluvy. Trestní oznámení na něj podal Úřad vlády, Gross, nebo šéf Agrofertu Andrej Babiš.

"Ale teď tu je další podezření. Protože jsou Gross s Paroubkem spolu, tak v Polsku jsou domněnky a informace, že Paroubek dostal prachy od Grosse, čili vlastně od Babiše," říká Spyra v nahrávce rozhovoru s bývalým šéfem Grossova i Paroubkova kabinetu Zdeňkem Doleželem.

Schůzky se zúčastnil i Robert Piksa, který se vydával za Paroubkova poradce. Doležel prý od Spyry požadoval v souvislosti s privatizací Unipetrolu pětimiliónový úplatek. Po zveřejnění nahrávek s ním Paroubek ukončil pracovní poměr a podal na něj trestní oznámení.

Indicií je dostatek

Spyra v privatizaci hájil zájmy společnosti Seta Invest. Firmu nakonec za 13,05 miliardy korun získal polský koncern PKN Orlen, který uzavřel partnerství s Agrofertem. Babišův koncern měl získat některé z firem za zvýhodněné ceny. Nynější vedení PKN zvažuje, že od pro něj nevýhodných smluv odstoupí a raději zaplatí pokutu.

Spyra tvrdí, že o korupci při privatizaci existuje tolik indicií, že ani není potřeba mít přímé důkazy. Případem se zabývá i polská prokuratura, zvažuje, že vyslechne i české politiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků