Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas Foto: Jan Handrejch, Právo

Spory o výši nájemného rozseknou soudy, schválila vláda

Kabinet premiéra Petra Nečase v úterý schválil novou zákonnou úpravu nájemního bydlení. Ta by vedle dalšího měla napomoci řešení sporů o určení výše nájemného po deregulaci. Informoval o tom premiér na tiskové konferenci.

Premiér Petr Nečas Foto: Jan Handrejch, Právo
Spory o výši nájemného rozseknou soudy, schválila vláda

"Návrh upravuje dosud nevyvážený vztah mezi nájemníky a pronajímateli," uvedl předseda vlády.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci podle návrhu obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém.

Pro lepší orientaci soudů, ale především nájemců a pronajímatelů, připravuje ministerstvo pro místní rozvoj cenové mapy nájemného, které mají sloužit jako vodítko při hledání dohody. K dispozici však budou zřejmě až v únoru příštího roku.

Posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného přibližně pro 400 000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. Minulý týden vláda na popud ministrů VV jednání o tomto bodu přerušila.

Omezí se i přenechávání bytů dědicům

MMR chce v návrhu také omezit přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka a nájemníci podle novely budou muset nahlašovat více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí navíc. Návrh považuje pobyt do dvou měsíců za návštěvu, kterou není nutno hlásit. Pokud se blíží pobyt návštěvy k hranici dvou měsíců, je podle MMR povinen nájemník konat a návštěvu jít řádně nahlásit.

V případě přechodu nájemného na dědice po smrti nájemníka omezuje návrh trvání takto převedeného nájmu na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem nebo změnou bydlení. Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 75 let a nezletilé.

Návrh zcela nového občanského zákoníku nyní připravuje ministerstvo spravedlnosti. V současnosti prochází připomínkovým řízením, zcela hotový má být asi v roce 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků