Hlavní obsah

Soutěž na Národní knihovnu byla v pořádku, rozhodl ÚOHS

Architektonická soutěž na novou budovu Národní knihovny vypsaná podle pravidel Mezinárodní unie architektů byla v pořádku. Uvedl to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v dopise, který ministerstvu kultury zaslal minulý týden.

Soutěž na Národní knihovnu byla v pořádku, rozhodl ÚOHS

Národní knihovna využila výjimku ze zákona o zadávání zakázek a antimonopolní úřad proti tomu nic nemá, řekl předseda úřadu Martin Pecina. Pochybnosti podle něj však přetrvávají kolem zdání na vypracování projektové dokumentace. 

ÚOHS dopisem odpovídal na žádost prvního náměstka ministra kultury Františka Mikeše. Pecina zdůraznil, že nová odpověď ministerstvu je stejná jako byly předchozí verdikty úřadu v této záležitosti. "Od začátku jsme konzistentní," dodal.

V soutěži zvítězil se svou studií ateliér Future Systems Jana Kaplického. Problémem však podle Peciny je, že na projektovou dokumentaci musí být vypsána veřejná zakázka, nelze ji podle něj zadat přímo autorovi vítězného návrhu.

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek má jiný názor, podle něj je možné zadat projekt Kaplickému, vyplývá to podle něj ze zákona o zadávání veřejných zakázek.

Smlouva o prodeji pozemku na Letné

Future Systems je jediným vlastníkem autorských práv, a pokud by se na projektu podílel kdokoli jiný, musel by mít přinejmenším jeho souhlas, řekl Ježek. Pecina ale oponuje tím, že kdyby měl projekt zhotovit Kaplického atelier, zakázku by stejně zadal některé české projekční firmě a "po cestě by se ztratily" veřejné peníze, dodal Pecina.

Podle Ježka je překážkou zadání projektu to, že Národní knihovna nemá podepsanou smlouvu o prodeji pozemku pro stavbu knihovny na Letné.

Na architektonickou soutěž se může antimonopolní úřad zeptat v Bruselu. Odpověď by ale nebyla v řádů týdnů, ale spíše měsíců, soudí Pecina. Pokud by měla pochyby o soutěži samotná knihovna, může ji sama zrušit, protože se na ni nevztahují podmínky dané pro tento krok českým zákonem, dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků