Hlavní obsah
Přestupek natočený průmyslovou kamerou lze použít jako důkaz Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Soukromé video lze použít jako důkaz přestupku, rozhodl Nejvyšší soud

Spornou otázkou použitelnosti kamerových záznamů pořízených soukromými subjekty v přestupkovém řízení alespoň částečně rozřešil Nejvyšší správní soud (NSS). Podle jeho verdiktu video jako důkaz použít lze, závisí ale také na okolnostech vzniku nahrávky.

Přestupek natočený průmyslovou kamerou lze použít jako důkaz Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Soukromé video lze použít jako důkaz přestupku, rozhodl Nejvyšší soud

Otázkou se soud zabýval v případu řidiče z Plzně, který při couvání naboural jiné auto, z čehož ho usvědčila nahrávka kamerového systému blízké sportovní haly. Řidič se ale bránil tím, že použití záznamu je v rozporu s právem na ochranu osobnosti.

„Je nutno vždy přísně individuálně uvážit o legitimitě cíle, kterého má být prostřednictvím provedení tohoto důkazu dosaženo. Na straně druhé musí být posouzena přiměřenost užitého postupu. Jde tak nejen o posouzení konfliktu práva na ochranu soukromí na straně jedné a zájmu společnosti na ochraně před deliktním jednáním, odhalení a potrestání takového jednání na straně druhé, ale především o konfrontaci práva na ochranu soukromí zaznamenané osoby s ústavně zaručenými právy osoby, která záznam pořídila. Například pro potřeby případně uplatňovaného nároku na náhradu škody způsobené protiprávním jednáním,“ prohlásil soudce Radovan Havelec s tím, že v takovém případě záznamy použít lze.

Nejde o precedent 

Soud pro tyto případy doporučil použít test zahrnující posouzení důvodů a okolností, pro které byl záznam pořízen, tedy zda to bylo kupříkladu na ulici, kde jsou cedule s upozorněním na záznam, nebo v prostorech, kde lze čekat vyšší míru intimity. Rozlišit je třeba i to, zda byl záznam pořízen záměrně, nebo náhodně například turistou při filmování památek.

„Soudci ale upozornili, že jde pouze o rozhodnutí popisující obecně tuto problematiku, bez ambicí na podání vyčerpávajícího návodu k řešení všech situací, ke kterým může v praxi dojít,“ dodala mluvčí soudu Sylva Dostálová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků