Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Soudci a žalobci by měli v Praze přijít o levné městské byty

Hlavní město chce přestat poskytovat městské byty s výhodným nájemným soudcům a státním zástupcům. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají pražští radní. Město soudům a státním zastupitelstvím nyní poskytuje 81 bytů.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Soudci a žalobci by měli v Praze přijít o levné městské byty

V budoucnu by měly zůstat jen zaměstnancům soudu, pokud se vejdou do standardních podmínek pro pronájem městských bytů. Soudci a státní zástupci mají podle dřívějších vyjádření zástupců města dostatek financí, takže nepotřebují zvýhodněné nájemné v obecních bytech. To má být určeno jen pro sociálně slabé či potřebné, ale relativně nízkopříjmové profese.

Podle materiálu město v současné době poskytuje 38 bytů soudům, z toho 28 je pronajato soudcům, osm zaměstnancům soudu a dva jsou prázdné. Státní zastupitelství mají k dispozici 43 bytů, z nichž 21 využívají státní zástupci a 22 zaměstnanci.

Smlouvy na dobu neurčitou

Dohromady 21 z 81 bytů pronajatých soudcům a státním zástupcům má smlouvy na neurčito, kde bude pro město problematické je vypovědět. Chce proto alespoň postupně zvyšovat nájem. V případě zbylých jednotek, které mají časově omezený nájem, ho v případě schválení dokumentu magistrát neprodlouží. U zaměstnanců bude při prodloužení postupovat podle standardních pravidel.

Pirátská strana na fakt, že dobře placení právníci v Praze využívají byty za nájemné určené nízkopříjmovým skupinám, upozornila poprvé v roce 2017. Pirátský radní Adam Zábranský po loňských volbách uvedl, že chce tento stav změnit.

Tržní nájemné je násobně vyšší

Město podobné byty poskytuje za nájemné, které se pohybuje v rozmezí 60 a 120 korun za metr čtvereční. Developerská společnost Trigema v poslední statistice uvedla, že průměrné tržní nájemné bez poplatků v Praze ve třetím čtvrtletí loňského roku činilo 345 korun za metr čtvereční.

Nejde o jediné historické smlouvy, které by radní Zábranský rád přehodnotil. V rozhovoru s ČTK před časem uvedl, že ve zhruba třech tisícovkách městských bytů platí lidé nájmy hluboko pod tržní úrovní bez konkrétního důvodu. V plánu je proto postupné zvyšování nájmů. Výrazně zvýhodněné bydlení by se mělo do budoucna vztahovat jen na sociálně slabé skupiny nebo potřebné profese, jako jsou učitelé či zdravotníci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků