Hlavní obsah
Foto: Václav Lang, Novinky

Soud vyhověl šumavským obcím a zrušil plán péče o park

Pražský městský soud nařídil ministerstvu životního prostředí, aby zrušilo plán péče o šumavský národní park na léta 2014 až 2017. Vyhověl žalobě několika obcí, které mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku.

Foto: Václav Lang, Novinky
Soud vyhověl šumavským obcím a zrušil plán péče o park

Mluvčí ministerstva Petra Roubíčková řekla, že úřad zatím o rozhodnutí informován nebyl. Kopii rozsudkuČTK poskytl starosta Modravy Antonín Schubert. Ministerstvo může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správním soudu.

Plán péče stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les nebo vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. Podle Schuberta ministerstvo změnilo původní dohody s obcemi. Ministerstvo u dříve uvedlo, že postupovalo ohledně Plánu péče k NP Šumava plně v souladu se zákonem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pod žalobu se podepsali představitelé Železné Rudy, Srní, Modravy, Stožce a Hartmanic. Podle Schuberta tento krok podporují i další obce a města a také se za něj staví Svaz obcí národního parku Šumava. Žalující straně nejvíc vadil fakt, že Šumava by se prý měla stát veřejnosti téměř nepřístupnou a velmi uzavřenou oblastí. Plán péče podle obcí operuje s novým termínem opuštěná krajina.

"Termín opuštěná krajina mi přijde v oblasti Evropy, která je nejhustěji zalidněným kontinentem, trochu absurdní. Navíc nový plán péče prakticky nepočítá s rozvojem turistické infrastruktury, která by mohla přinést Šumavě a lidem zde žijícím nové prostředky. Zdá se mi, že pan ministr snad ani neví, co podepsal," řekl letos v červenci Schubert.

Nynější plán je jen do roku 2017, soud ministerstvu uložil, aby pokračovalo v projednávání návrhu Plánu péče o Národní park Šumava na období od roku 2014 až do roku 2028, který schválila rada národního parku 20. června 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků