Hlavní obsah
Pasáž Lucerna v Praze Foto: Profimedia.cz

Soud přiřkl švagrové exprezidenta Havla polovinu Lucerny

Dagmar Havlová, švagrová bývalého prezidenta Václava Havla, má podle pondělního rozhodnutí městského soudu v Praze nárok na polovinu pražského paláce Lucerna.

Pasáž Lucerna v Praze Foto: Profimedia.cz
Soud přiřkl švagrové exprezidenta Havla polovinu Lucerny

Soud rozhodl, že dotčená část budovy nepatří mezi konkurzní podstatu zkrachovalé společnosti Chemapol Reality (C.H.R.). Rozsudek zatím není pravomocný.

Spor se již dvakrát objevil před pražským vrchním soudem, který ho pokaždé vrátil k novému projednání. Naposledy také rozhodl, že se jím musí zabývat jiný soudce.

Vlekoucí se spor

Společnost Chemapol Reality v roce 1997 odkoupila od exprezidenta polovinu Lucerny za 200 miliónů korun a o dva roky později ji prodala Havlové za 145 miliónů. Podle konkurzního správce však byla sleva 55 miliónů nepochopitelná. Řekl, že C.H.R. prodávala polovinu Lucerny v situaci, kdy měla výrazně omezené možnosti se volně rozhodovat.

Slovenská Tatra banka totiž podala v roce 1999 návrh na konkurz C.H.R. a Havlová odkoupila od věřitelů pohledávky vůči firmě ve výši 230 miliónů korun. Vzala si na to úvěr jištěný druhou polovinou Lucerny. Celkem 30 miliónů zaplatila hotově a na 115 miliónů použila pohledávky. Zbytek pohledávek prý firmě prominula. Správce konkurzu ale řekl, že obě strany uzavřely dohodu o narovnání, nikoliv o prominutí dluhu. Úpadce podle něho nabídku Lucerny neinzeroval a celý prodej byl orientován na Havlovou.

Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlovi v roce 1992 v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Chemapolu a až v roce 1999 se druhá polovina dostala do rukou Havlové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků