Hlavní obsah
Pochod neonacistů. Foto: Jan Sokol, ČTK

Soud povolil ultrapravici pochodovat Ústím dva dny před narozeninami Hitlera

Radnice Ústí nad Labem obdržela v úterý odpoledne rozhodnutí Ústeckého krajského soudu, které povoluje radnicí zakázaný pochod pravicových extremistů z hnutí Autonomní nacionalisté svolaný na sobotu 18. dubna do ústecké čtvrti Střekov. Přívrženci ultrapravice plánují na sobotu celkem tři pochody, jejich odpůrci tvrdí, že akce jsou záminkou připomenutí 120. výročí narození Adolfa Hitlera, které připadá na 20. dubna.

Pochod neonacistů. Foto: Jan Sokol, ČTK
Soud povolil ultrapravici pochodovat Ústím dva dny před narozeninami Hitlera

Tři pochody, které Autonomní nacionalisté svolali na sobotu do Ústí nad Labem, mají připomenout oběti bombardování města spojeneckým letectvem v dubnu 1945. První z pochodů město nezakázalo, nenašlo prý důvod. Dva později ohlášené pochody přes čtvrtě Klíše a Střekov zakázala radnice 6. března. Organizátoři se odvolali ke krajskému soudu, který jim v obou případech vyhověl.

Rozhodnutí krajského soudu se ústecké radnici nelíbilo a podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten by měl rozhodnout ve středu nebo ve čtvrtek. Autonomní nacionalisté zase podali trestní oznámení na ústeckého primátora Jana Kubalu, který proti pochodům vystupuje. Nacionalisté tvrdí, že radnice pochody zakázala na příkaz izraelského velvyslance Yaakova Lévyho.

Podle některých odhadů by do města mohly přijet nejméně stovky příznivců extremistických skupin z Česka i z Německa. Opatření a hraniční kontroly připravuje i německá policie.

Proti pochodu se v Ústí nad Labem připravuje i řada akcí svolaných občanskými iniciativami, které se ale nebudou konat přímo v den pochodu. Největší akcí je středeční koncert na Mírovém náměstí. V pátek, den před pochodem, bude oficiální pietní akce na uctění obětí bombardování.

Při náletech amerického letectva 17. a 19. dubna 1945 bylo ve městě zničeno 165 domů, dalších 65 těžce poškozeno, středně 85 a lehce více než 500 objektů. Podle knihy Dějiny města Ústí nad Labem nálety měly vyřadit železniční tunel a z trosek bylo během roku vytaženo 512 těl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků