Hlavní obsah
Foto: Tomáš Holý, Novinky

Sněmovna přehlasovala Klausovo veto a prosadila zákaz prodeje Ruzyně

Vláda nebude moci prodat ruzyňské letiště. Sněmovna v úterý přehlasovala zákon vetovaný prezidentem Václavem Klausem, který prodej zakazuje. Sněmovna musela předtím již přehlasovat veto Senátu.

Foto: Tomáš Holý, Novinky
Sněmovna přehlasovala Klausovo veto a prosadila zákaz prodeje Ruzyně

Prezident Václav Klaus zákon o vlastnictví Letiště Praha vetoval koncem minulého roku s tím, že "zákon představuje průlom moci legislativní do moci exekutivní. Zákonodárná moc v tomto případě formou zákona použila nástroj, který jí nepřísluší“.

Podle prezidenta označil parlament letiště za "majetek nezbytný k zabezpečení potřeb celé společnosti,“ což podle jeho názoru není a nemůže být pravda. "Tím, že se týká jednoho konkrétního letiště, postrádá zákon prvek obecnosti, což je jeden ze základních atributů právního předpisu," doplnila hlava státu.

Kvůli retroaktivitě nové normy by navíc Česku mohly podle Klause hrozit arbitráže.

Prodej ruzyňského letiště schválila vláda Mirka Topolánka. Sociální demokraté proti tomu sepsali zákon, podle nich se letiště v době krize prodá pod cenou. V době, kdy vláda prodej odhlasovala, se cena odhadovala na sto miliard korun.

Nynější kabinet měl v úmyslu v prodeji pokračovat, ale k finálnímu rozhodnutí se podle premiéra Jana Fischera ani nechystal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků