Hlavní obsah
Foto: Divadlo Bolka Polívky

Sněhový zával zasypal v Jeseníkách skialpinistu

O obrovském štěstí může hovořit skialpinista z Prahy. V Jeseníkách ho totiž v neděli zasypal zával sněhu. Vyvázl jen s modřinami. Zhruba dvacetimetrový sněhový pás se dal do pohybu v oblasti Červenohorského sedla. Muži museli pomoci ze sněhového sevření ven záchranáři Horské služby v Jeseníkách. Skialpinista byl otřesen a v šoku.

Foto: Divadlo Bolka Polívky
Sněhový zával zasypal v Jeseníkách skialpinistu

"Nebyla to přímo lavina. Ta se počítá až od 50 metrů délky. Skialpinistu zasypal takzvaný splaz prachového sněhu, který se samovolně uvolnil," řekl náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš.

Záchranáře zavolala na pomoc manželka zasypaného muže, která byla v tu chvíli s ním. Nedokázala mu totiž pomoci dostat se ze závalu ven.

"Zával se uvolnil mimo lavinový katastr, bylo to na lesní cestě kousek od Červenohorského sedla, takže se skialpinisté nepohybovali mimo tratě," doplnil náčelník. Podotkl, že uvolněný sníh táhl muže několik metrů.

V Jeseníkách i nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Laviny však hrozí v místech, které jsou mimo turistické trasy.

Jeseničtí záchranáři tento týden upozornili na to, že mnozí snowboardisté a skialpinisté zákaz pohybu v těchto místech nedodržují a hrozí jim nebezpečí.

Před dvěma týdny se lavina utrhla například na Červené Hoře a smetla s sebou i kus lesa. V té chvíli se však v těchto místech naštěstí nikdo nepohyboval.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků