Hlavní obsah
Metropole chce tímto opatřením mimo jiné napomoci podnikům a institucím, které na nábřeží sídlí. Foto: Michaela Říhová, ČTK

Smetanovo nábřeží se ve směru od Národního divadla autům uzavřelo. Kvůli zahrádkám

Pro motoristy je od soboty uzavřen jeden jízdní směr na Smetanově nábřeží v centru Prahy. Na přibližně stometrovém úseku mezi Národním divadlem a ústím Divadelní ulice vzniknou restaurační zahrádky a podle plánů magistrátu se tam mají konat i kulturní akce. Metropole tím chce napomoci podnikům a institucím, které na nábřeží sídlí.

Metropole chce tímto opatřením mimo jiné napomoci podnikům a institucím, které na nábřeží sídlí. Foto: Michaela Říhová, ČTK
Smetanovo nábřeží se ve směru od Národního divadla autům uzavřelo. Kvůli zahrádkám

Pro řidiče jedoucí po nábřeží od Karlových lázní k Národnímu divadlu se nic nemění. V opačném směru musí využít objížďku Divadelní ulicí.

Zklidnění nábřeží

„Jedná se o stometrový pruh jednoho jízdního pruhu. Tento úsek je nejméně využívaným na Smetanově nábřeží,” zdůvodnil výběr místa náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Pro auta se 23. května uzavřel zhruba stometrový úsek jednoho jízdního pruhu na Smetanově nábřeží v Praze.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Podobná omezení podle náměstka ve svých centrech zavedla v reakci na koronavirovou krizi řada západních měst. Zklidnění nábřeží je navíc součástí strategických dokumentů i předchozích rozhodnutí města, například těch navázaných na zprovoznění tunelového komplexu Blanka, dodal.

Odpor opozice

Omezení dopravy na Smetanově nábřeží, o kterém magistrát informoval tento týden, vyvolalo odpor opozice a také vedení Prahy 1. Diskuse o něm zabrala na čtvrtečním zasedání zastupitelstva několik hodin.

Opozice i koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) Scheinherrovi vytýkali, že opatření dostatečně neprojednal s magistrátními kolegy a Prahou 1. Návrh ODS a ANO na zrušení omezení však zastupitelstvo nakonec neschválilo.

Loňské pokusné uzavření

Smetanovo nábřeží bylo loni na podzim více než dva týdny uzavřeno, paralelně platila i uzavírka na Malé Straně. Město podle tehdejších vyjádření chtělo paralelním uzavřením získat data k případnému dlouhodobému omezení dopravy na obou březích Vltavy.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Ve směru od Národního divadla po ústí Divadelní ulice jsou umístěny restaurační zahrádky a podle plánů magistrátu se tam mají konat i kulturní akce.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

O možném podobném omezení se v metropoli mluví již dlouho, podle zastánců do centra města a okolí řeky nepatří tranzitní doprava. Podle odpůrců nicméně není možné průjezd omezit před tím, než budou dokončeny oba pražské okruhy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků