Hlavní obsah
Snad úspěšný pokus Mekonga o páření Janity byl zachycen mobilem. Foto: Foto Zoo Praha – Jaroslav Šimek

Slon z pražské zoo se nechtěl pářit, ale najednou to jde

Ne nadarmo se říká, že sloni jsou jedni z nejchytřejších savců a mají výjimečně vyvinutý sociální smysl. O tom se nyní přesvědčili i chovatelé v Zoo Praha. V polovině srpna do zahrady přivezli nového samce Ankhora, aby oplodnil slonice, o které pražský slon Mekong nejevil zájem. Jenomže jakmile Mekong zjistil, že má konkurenta, otočil. Začal si tří samic víc všímat a dokonce se začal pářit.

Snad úspěšný pokus Mekonga o páření Janity byl zachycen mobilem. Foto: Foto Zoo Praha – Jaroslav Šimek
Slon z pražské zoo se nechtěl pářit, ale najednou to jde

„Úspěšně pářil Donnu a možná i Janitu,“ hlásila novinku ze zoo její mluvčí Jana Ptačinská Jirátová.

„Není běžné, aby zoologické zahrady měly dva dospělé sloní samce najednou. I pro nás je to nová zkušenost, která nám přináší řadu zajímavých pozorování. Každopádně je to krásný důkaz toho, že sloni jsou vysoce sociální zvířata a my si nikdy nemůžeme být jisti, co může v jejich vztazích vyvolat jaký efekt,“ komentoval dění ve sloní skupině jejich vrchní chovatel Jiří Javůrek.

Geneticky cenný

„Mekong je u nás od roku 2009. Je geneticky cenný, ale není to perspektivní samec. Za celý život zplodil jednoho potomka a s pražskými slonicemi v tomto nebyl úspěšný. Proto jsme se rozhodli ho přesunout do skvělé zoo Atika v Řecku. Abychom tady my měli dva samce, je nesmyl. Komplikovaná bude i ta přechodná doba,“ říkal tehdy ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Všichni opěvovali kvality samce Ankhora, kterého si přivezli z Tierparku v Berlíně. „Podle tamních chovatelů žije jednatřicetiletý slon ve dvou režimech, buď odpočívá, nebo se rozmnožuje. Zplodil už jedenáct potomků,“ sdělil kurátor savců Pavel Brandl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků