Hlavní obsah
CASA-295M Foto: Petr Horník, Právo

Škoda v kauze Parkanová je podle policie 658 miliónů korun

Policie, která ve středu požádala Sněmovnu o vydání Vlasty Parkanové, podezírá exministryni obrany ze dvou úmyslných trestných činů, a to zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Tím, že při nákupu letounů CASA nezajistila znalecký posudek na cenu, měla podle policie státu způsobit škodu 658 miliónů korun.

CASA-295M Foto: Petr Horník, Právo
Škoda v kauze Parkanová je podle policie 658 miliónů korun

Podle detektivů jde o to, že za návrh předkládaný vládě je odpovědný ministr, který ho předkládá. Policisté dospěli k závěru, že bývalá ministryně sice nemusela na nákup letounů vypisovat veřejnou soutěž, nicméně v takovém případě měla zajistit znalecký posudek, který by určil cenu obvyklou. A to Parkanová podle detektivů neudělala.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL)

Foto: Petr Horník, Právo

O znalecký posudek naopak policie požádala americkou firmu, která došla k závěru, že cena obvyklá v případě letounů je o 658 miliónů nižší, než za ně Česko zaplatilo. Státu tak podle policie vznikla škoda právě 658 miliónů korun.

Policisté navíc tvrdí, že Parkanová jako právník a člověk pohybující se v politice musela vědět, že její povinností je zajistit si posudek s cenou obvyklou.

Spolu s Parkanovou by měl být také stíhán bývalý šéf sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Staněk, podle informací Práva se tak ještě nestalo. Podle sdělení ministerstva obrany smlouvu na nákup letadel podepisoval právě on. Podle policie také on musel vědět, že je třeba mít znalecký posudek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků