Hlavní obsah

Skiareály před nedělním zavřením praskají ve švech

Lidé mají na druhý svátek vánoční poslední možnost v letošním roce navštívit tuzemské skiareály, čehož podle záznamů z horských kamer hojně využívají. Plno mají zejména lyžařská střediska v Krkonoších a v Orlických horách. Od neděle, kdy Česko přejde do 5. stupně protiepidemického systému PES, se budou muset vleky znovu zastavit.

Skiareály před nedělním zavřením praskají ve švech

Dlouhé fronty na vleky se podle záznamů z kamer tvořily například na Svatém Petru v Krkonoších či v Říčkách v Orlických horách. Lidé v sobotu zaplnili i otevřené sjezdovky ve skiareálech na Šumavě či v Jeseníkách.

Naopak uzavřena zůstala většina lyžařských středisek v Libereckém kraji. Otevřít na jeden den se v sobotu rozhodl skiareál Ještěd. Lyžovat se tam může na nové sjezdovce Nová Skalka dlouhé 1,5 kilometrů, která se budovala právě pro letošní sezónu.

Skiareálům pomohlo i ochlazení, které přišlo po Štědrém dni. Teplota na hřebenech Krkonoš ráno klesla k minus deseti stupňům a v noci na sobotu zde napadlo 5 centimetrů sněhu. Celkem na nich leží kolem 20 centimetrů. Nový sníh napadl i v Orlických horách, zejména v okolí Šerlichu.

Živě: Aktuální záběry z panoramatických kamer 26.12.2020

Video: Sitour / Novinky.cz

Zpřísněné restrikce zavřou sjezdovky

Od neděle, kdy v Česku přejde do 5., nejpřísnějšího, stupně PES, budou muset vlekaři znovu zavřít. Tuto sezónu se přitom mohly vleky rozjet teprve 18. prosince, což o uplynulém víkendu využily zhruba tři desítky skiareálů z asi sto třiceti, které v Česku fungují.

Podle Asociace horských středisek bude uzavření pro vlekaře znamenat výrazné omezení investic a hrozbu krachů. Navíc přichází v době, kdy získávají až 30 procent výnosů z celé zimní sezony. Přísnější opatření podle pátého stupně systému PES  by měla platit nejméně do 10. ledna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků