Hlavní obsah
Sesuv půdy do sklepů připravil vinaře o majetek i o část úrody vína. Foto: Milan Vojtek , Právo

Sesuv půdy rozbořil sklepy, vinaři si zoufají

Jen slzy zůstaly vinařům z Bořetic na Břeclavsku. Sesuv půdy do jejich sklepů je připravil o majetek i o část úrody vína. Páteční zborcení sklepů se navíc stalo v sousedství sklepa, který se zřítil vloni na začátku března.

Sesuv půdy do sklepů připravil vinaře o majetek i o část úrody vína. Foto: Milan Vojtek , Právo
Sesuv půdy rozbořil sklepy, vinaři si zoufají

„Před deseti dny začala do jednoho sklepa silně prosakovat voda, už to bylo varováním. Ve čtvrtek večer uslyšel jeho majitel Roman Grégr nějaké praskání, domluvil se se sousedem, že druhý den vše vystěhují, ráno už ale bylo pozdě,“ řekl Právu jeden z bořetických vinařů. „Když jsme tam ráno přišli, uznal Roman Grégr, že je situace neudržitelná a že svůj sklep už nezachrání, rozhodl se jej obětovat a požádali jsme o urychlené dodávky betonu, ale než domíchávač přijel, bylo již pozdě, zem se dala do pohybu a sklepy zavalila.

Grégrův úplně, jeho sousedovi Václavu Bukovskému se zřítila podstatná část klenby,“ řekl starosta Bořetic Václav Surman (KDU-ČSL). Dva zničené sklepy ale nejsou vše. V důsledku propadu zeminy se zřítila podlaha lisovny sklepa Oldřicha Sadílka. „Mě to zavolala kolem deváté švagrová, že se zřítil sklep. Okamžitě mi bylo jasné, že je to někde u nás,“ řekl Právu Jaroslav Válek, jehož sklep je rovněž v ohroženém pásmu.

Společnou zdí je spojen se sklepem, který přímo sousedí s poničenou stavbou Sadílka. „Jestli se dá do pohybu i sklep mého souseda, a vše tomu nasvědčuje, pak v nejlepším případě přijdu minimálně o tu společnou stěnu. Musím proto urychleně podepřít střechu, která je na ní umístěna,“ dodal.

Pádem podlahy katastrofa třetího poničeného sklepa neskončila. V pátek odpoledne se ozvala další rána a do hlubin země se zřítil celý roh lisovny. Střecha zůstala nebezpečně nakloněná, statik zakázal vstup do zničeného objektu. Provozní ze Sadílkova hotelu Kraví hora Aleš Proschek chtěl v sobotu odpoledne zjistit,jak je možné, že v polozbořené lisovně zůstaly otevřené dveře do sklepa. „Chtěl jsem je jít zajistit, ale nebudu zkoušet osud,“ zamítl po obhlídce nebezpečného místa možnost, že by do polozbořené lisovny vstoupil. Celkovou škodu vinaři odhadují na několik milionů korun. Prezident recesistické země vinařů, Svobodné spolkové republiky Kraví hora Václav Petrásek tváří v tvář katastrofě ztratil svůj pověstný humor. „Je to tragédie. Já se neodvážím hodnotit, co, či kdo to zavinil.

Vinaři přišli o výsledek celoživotní práce  

Pro mě je to tragédie vinařů, kteří přišli o výsledek celoživotní práce, vždyť jeden z nich se zadlužil, když sklep před několika lety celý opravil, včetně nové klenby. Teď mu zůstaly jen dluhy a víno pod zemí. Situace se musí urychleně řešit, kdyby se měli lidé bát sem jezdit, byl by to konec,“ řekl Petrásek. Na pondělní dopoledne svolal starosta jednání odborníků, kteří budou hledat řešení, jak odstranit zničené stavby a zabránit opakování nehody.

Ta paradoxně přitom začala u něj. První probořený sklep v březnu loňského roku patřil starostovi a byl jedním z mála bez kvelbení. Voda, která ze svahu nad kolonií vinných sklepů stékala dolů a zřejmě se dostala i pod silnici a dále do podzemí, proměnila jinak pevnou půdu v mazlavé bláto, které se zřítilo dolů. Už tehdy byla narušena i statika sklepů, které se nyní zřítily. Deště a tání z předchozích dní zajistily, že domino efekt zničil další sklepy. Mezitím obec zajistila alespoň zmapování situace a vzdáleností mezi sklepy, které mají pomoci navrhnout opatření k záchraně dalších sklepů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků