Hlavní obsah
Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) Foto: Zdeněk Němec, ČTK

Senátorka ČSSD Gajdůšková hrozí Klausovi žalobou z vlastizrady

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) pohrozila prezidentovi Václavu Klausovi kvůli jeho postoji k ratifikaci Lisabonské smlouvy žalobou z vlastizrady. Obvinila jej dokonce, že koná v zájmu cizích mocností.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) Foto: Zdeněk Němec, ČTK
Senátorka ČSSD Gajdůšková hrozí Klausovi žalobou z vlastizrady

Prezident podle Gajdůškové nerespektuje přání občanů, kteří podle ní smlouvu podporují. Poukázala i na to, že s ratifikací souhlasily i Sněmovna a Senát.

"Žalobu pro vlastizradu na Václava Klause jsem sice původně uvedla jako jednu z možných sankcí, které zná Ústava ČR vůči prezidentovi. Pokud však bude Václav Klaus pokračovat tak, že jako hlava státu bude konat proti vůli českých občanů i českého parlamentu v zájmu cizích mocností, otázka vlastizrady se stane legitimní,“ pohrozila Gajdůšková v tiskovém prohlášení, které má Právo k dispozici.

Česká ústava přitom termín vlastizrada nezná, senátorka Gajdůšková má zřejmě na mysli velezradu.

"To není právní text. Jde o vnímání, takže je to tam dobře,“ reagovala ve čtvrtek Gajdůšková v SMS zprávě ze zahraničí na námitku Práva, že Ústava nezná v případě hlavy státu pojem vlastizrada, ale pouze velezrada. To je jediný delikt, za který může být prezident souzen na návrh Senátu před Ústavním soudem. Trestem může být ztráta úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.

Klaus s rozhodnutím o Lisabonu vyčkává

Klaus v úterý v Radiožurnálu na otázku, zda vyčká, až se na Pražský hrad budou kvůli podpisu Lisabonu upírat zraky všech Evropanů, odpověděl kladně. Nejprve počká až na rozhodnutí německého ústavního soudu, irské referendum a rozhodnutí polského prezidenta.

"Já určitě spěchat nebudu. Já určitě počkám, až všechny ty věci, o kterých jsem hovořil - a mezi to patří ústavní stížnost našich senátorů - já v každém případě počkám, až se uskuteční," řekl Klaus.

Gajdůšková již v květnu hovořila o podání senátní žaloby pro velezradu na Klause. Od těchto slov se ale tehdy distancoval předseda ČSSD Jiří Paroubek, stejně tak učinil šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků