Hlavní obsah
Senátor Jaroslav Kubera (vpravo) a prezident Edvard Beneš Foto: Bára Lockefeer-Švejdová/archiv Právo

Senátor Kubera si ve filmu Toman střihl roli prezidenta Beneše

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) je nejen dlouholetým primátorem Teplic, ale má za sebou čerstvou hereckou zkušenost. V novém filmu Toman režiséra Ondřeje Trojana se Kubera změnil v někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše.

Senátor Jaroslav Kubera (vpravo) a prezident Edvard Beneš Foto: Bára Lockefeer-Švejdová/archiv Právo
Senátor Kubera si ve filmu Toman střihl roli prezidenta Beneše

Trojan si obsazení neherce Kubery do role prezidenta pochvaloval. „Pan Kubera byl při natáčení trošku nervózní, což se mi moc hodilo. Protože prezident Beneš na tom nebyl po stránce zdravotní po válce už dobře, byl hodně nerozhodný, takže jsem z té nervozity udělal přednost. Scény tak působí úplně přirozeně,“ uvedl k výkonu populárního senátního rétora.

Portréty československého prezidenta Edvarda Beneše (v podání Jaroslava Kubery) a generálního tajemníka KSSS Josifa Stalina

Foto: Bára Lockefeer-Švejdová

Kubera nafotil i prezidentský portrét, který se ve filmu objeví nesčetněkrát. Snímek vznikl na Barrandově během kostýmní zkoušky.

Prezident Edvard Beneš na oficiálním portrétu

Foto: archiv Pravo, Právo

„Nebyl čas ani ‚prezidentovi‘ nalepit knír. Pan senátor dostal jen kostým a šli jsme fotit,” popsala podmínky vzniku oficiálního portrétu filmového prezidenta fotografka Bára Lockefeer-Švejdová, která Kuberu stylizovala na základě původního Benešova portrétu, který měla nahraný v mobilu.

Jaroslav Kubera s režisérem Ondřejem Trojanem

Foto: Bára Lockefeer-Švejdová

Následovaly operace, které obvykle podstupují snímky vnadných žen na titulech módních časopisů.

Prezidentský portrét před a po nezbytných úpravách

Foto: Bára Lockefeer-Švejdová

„Musela jsem si pořídit velký monitor, abych na prezidenta dobře viděla. Benešův chybějící knír jsem například zahustila kopírováním jednotlivých vousů, vlasy barvila v počítači, upravovala obočí, žehlila pleť, dodělávala chybějící stíny, aby se shodovaly s předlohou, hýbala jsem prezidentovi i s ušima,“ popsala fotografka.

Jaroslav Kubera v roli Edvarda Beneše

Foto: Bára Lockefeer-Švejdová

Výsledek se povedl, a režisér tak mohl každému, kdo se ocitl na place, položit všetečnou otázku: „Hádej, kdo to visí na zdi.“

Snímek vstoupí do kin 4. října. Výstavu fotografií z natáčení lze zhlédnout od pátku do konce září v galerii Písecká Brána v Praze 6.

Trailer k filmu Toman

Video: tha.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků