Hlavní obsah

Šéf poslanců zelených: hlasy pro ČSSD jsou možné

Šéf ČSSD Jiří Paroubek se rozhodl při vyjednávání o budoucí vládě přitvrdit. Vede ho k tomu zejména fakt, že část Bursíkových zelených dala najevo, že by byla ochotna podpořit případnou menšinovou vládu soc. dem. Jednání o takové podpoře v pondělí nevyloučil šéf poslanců Strany zelených Ondřej Liška.

Šéf poslanců zelených: hlasy pro ČSSD jsou možné

"V tuto chvíli sestavuje vládu Topolánek. V případě, že bude takovým projektem pověřen Paroubek, tak s ním budeme samozřejmě jednat," řekl v pondělí Liška Právu. Připustil, že zelení se obávají, aby obě nejsilnější strany mezi sebou neuzavřely dohodu podobnou opoziční smlouvě, kde by byla jejich strana odsouzena do pozice křoví.

Nyní ale však podle něj je na řadě Mirek Topolánek. S ním jsou zelení ochotni znovu zasednout ke stolu a přislíbit mu podporu, avšak za předpokladu, že vláda bude dočasná.

Podpora menšinové vlády ODS se podle Lišky přitom nevylučuje s případnou podporou menšinové vlády soc. dem., pokud by Topolánkův pokus definitivně ztroskotal.

Nedávno třetina republikové rady zelených podpořila návrh na spolupráci s menšinovou vládou soc. dem., která by se mohla opírat i o hlasy komunistů. Ze 42 přítomných členů bylo 14 pro, 22 proti a 6 se zdrželo.

Paroubek prý o podpoře zelených neuvažuje

"Paroubek nemá co ztratit," popsal jeden z politiků soc. dem. premiérovy pohnutky. Podle něj ČSSD počítá s tím, že Topolánek kvůli svým dosavadním vyjednávacím nezdarům a také kvůli rodinným problémům ztrácí podporu ve vlastní straně. To by mohlo soc. dem. otevřít cestu k vlastnímu pokusu o sestavení vlády.

Paroubek v pondělí na přímý dotaz k možné podpoře zelených odpověděl: "Tohle není primárně v našich úvahách, my skutečně chceme pracovat na dohodě o vytvoření stabilní vlády, která by byla alespoň tak stabilní, jako byla moje vláda v 13 měsících do voleb. To byla naše ambice, poctivá snaha. Zatím vidíme, že to k tomu prostě nesměřuje."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků