Hlavní obsah
Šéf KSČM Vojtěch Filip Foto: Jan Handrejch, Právo

Šéf komunistů Filip má na facebooku propracované pirátské stránky

Zneužívání internetu v politickém boji před volbami nabírá obrátky. Obětí podvodu na facebooku se stal i šéf komunistů Vojtěch Filip. Na sociální síti funguje profil, který se tváří jako Filipův oficiální. Jde o další podvod po vzniku falešných webových stránek zemanovské Strany práv občanů a TOP 09.

Šéf KSČM Vojtěch Filip Foto: Jan Handrejch, Právo
Šéf komunistů Filip má na facebooku propracované pirátské stránky

„Tento facebook určitě není můj. Žádný profil na facebooku totiž nemám, někdo tak mým jménem přináší falešné informace. Využívám ke komunikaci e-mail nebo odpovídám ručně na dopisy,“ potvrdil v úterý Filip Právu, že profil na facebooku zaštiťující se jeho jménem je podvod.

Jde přitom o velmi propracované zneužití Filipova jména. Nechybějí komentáře „předsedy KSČM“ k aktuálnímu dění. Nejnověji se tak na facebooku objevilo Filipovo přání k novému roku 2010.

Na profilu je třeba i optimistické vyznání: „Nesmíme svůj zápas za lepší svět vzdát, nelze jít zpět k minulému socialismu, ale vpřed, neopakovat staré chyby, ale dát šanci všem těm, kteří se nebojí pokroku, rovnosti a lidské důstojnosti i pro ty dnes ponižované. KSČM je silou budoucnosti.“

Přidal se třeba k Gaylife.cz

Na podvodném facebooku jsou i Filipovy fotografie a dvě videa. Falešný lídr KSČM s lidmi dokonce diskutuje. Na profil se nechalo nachytat 262 lidí, kteří jsou přihlášeni jako přátelé.

Filipův internetový „dvojník“ se také přidal k dalším facebookovým skupinám, jako „Jsem příliš inteligentní na to, abych volil(a) ODS“ nebo „Gaylife.cz – život ve více barvách“.

Falešný Filipův facebook byl odhalen už loni v létě, pak zmizel pro veřejnost a zdálo se, že jeho autor snahu vzdal. Ve skutečnosti stále funguje a je přístupný všem, kteří se na něm registrují jako přátelé.

Skandál týkající se facebooku vyplul na povrch také v neděli. Desetitisíce uživatelů byly zneužity k politické propagandě, kdy na stránkách sociální sítě vznikla skupina, která slibovala možnost vyhrát deset mobilních telefonů iPhone. V neděli správce skupiny změnil její status k propagaci Paroubka. ČSSD se od této akce distancovala. [celá zpráva]

Filip v reakci na nejnovější zneužívání internetu uvedl, že by lidé měli klást větší důraz na ověřování pravosti webů a profilů na sociálních sítích. „Lidé musí počítat s tím, že na internetu nemusí být pravdivé informace, a musí být obezřetní. Domnívám se, že je třeba si vše pečlivěji ověřovat,“ uvedl šéf komunistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků