Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Stars for Europe

Se životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů

Se svým životem jsou spokojeny téměř dvě třetiny Čechů. Spokojenost roste s vyšším příjmem a s vyšším počtem členů domácnosti. Větší je i u manželů a partnerů proti lidem, kteří žijí sami. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Proti loňsku míra spokojenosti mírně klesla, uvedlo v pondělí CVVM.

Ilustrační foto Foto: Stars for Europe
Se životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů

Spokojenost se životem vyjádřilo 62 procent účastníků průzkumu, nespokojeno bylo 15 procent. Neutrální odpověď "ani spokojen, ani nespokojen" uvedlo 23 procent lidí.

Spokojenost výrazně roste s výší příjmů a se stupněm vzdělání, naopak klesá s rostoucím věkem. Podle CVVM jsou se životem více spokojeni například lidé sezdaní nebo žijící s partnerem, lidé v čtyřčlenných domácnostech, či ti, kteří mají dvě nezaopatřené děti. Dotázaní, kteří žijí sami, byli spokojeni méně.

Ve srovnání s loňským červnem spokojenost klesla o tři procentní body. Podobnou úroveň měla v posledních letech. Nejčastěji se podíl spokojených pohyboval od roku 2003 zhruba mezi 50 až 60 procenty. Podle pracovníků CVVM se objevil propad v letech 2011 a 2012, třeba v červnu 2012 činil podíl spokojených Čechů 55 procent a podíl nespokojených 20 procent.

CVVM provádělo průzkum od 8. do 15. června. Zúčastnilo se ho 1022 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.

Anketa
Jste spokojeni se svým životem?
ano
49.4 %
ne
37 %
ani spokojen/a, ani nespokojen/a
13.6 %
Celkem hlasovalo 3640 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků