Hlavní obsah
Miroslav Kalousek (TOP09) Foto: Petr Horník, Právo

Schodek rozpočtu byl o čtyři miliardy nižší, než se čekalo, oznámil Kalousek

Státní rozpočet skončil v roce 2012 ve schodku 101 miliard korun, schválený rozpočet počítal se schodkem 105 miliard korun. Ve středečním pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten bude mít ve čtvrtek ve 14:00 k výsledkům rozpočtu briefing.

Miroslav Kalousek (TOP09) Foto: Petr Horník, Právo
Schodek rozpočtu byl o čtyři miliardy nižší, než se čekalo, oznámil Kalousek

"Vláda deficit dodržela, jako dodrží deficit pro rok 2013. Dodrželi jsme jej díky úsporným opatřením," uvedl ministr.

Odmítl před čtvrtečním brífinkem blíže specifikovat, o jaké úspory šlo, později ale v České televizi prozradil, že "díky reformám, které se podařily na ministerstvu práce a sociálních věcí, se poměrně výrazně uspořilo také na sociálních dávkách“.

Kalousek při schvalování letošního rozpočtu před Vánoci upozornil, že deficit veřejných financí za loňský rok stoupne kvůli jednorázovému zaúčtování schválených církevních restitucí na pět procent místo očekávaných 3,5 procenta HDP. Vláda totiž avizovala, že chce v roce 2013 ukončit řízení o nadměrném schodku v EU. Kvůli tomu, aby se schválený zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi nepromítl do deficitu veřejných financí na letošní rok, vláda závazek státu platit církvím promítla jako jednorázovou účetní operaci do loňského roku.

Letos defificit 100 miliard

Letos má schodek rozpočtu klesnout na rovných 100 miliard korun. Opozice rozpočet kritizovala, vláda podle ní mimo jiné rezignovala na hospodářskou politiku a snahu podpořit růst ekonomiky.

Sněmovna schválila vládní návrh rozpočtu s některými úpravami před Vánoci. Předcházelo tomu schválení vládního daňového balíčku, který zvyšuje DPH i další daně a s nímž rozpočet počítá. Prosazení daňového balíčku, a potažmo rozpočtu, na podzim zkomplikoval odpor šestice poslanců ODS vůči balíčku. Celkové příjmy rozpočtu na letošní rok jsou 1080,8 miliardy a výdaje 1180,8 miliardy korun. Téměř celý stomiliardový schodek chce vláda pokrýt vydáním státních dluhopisů.

V roce 2011 státní rozpočet skončil ve schodku 142,8 miliardy korun, plán počítal s deficitem 135 miliard korun. Důvodem vyššího schodku rozpočtu byly potíže při čerpání z evropských fondů, bez tohoto vlivu by hospodaření státu skončilo ve schodku zhruba 130 miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků