Hlavní obsah
Klára Samková Foto: Archiv, Právo

Samková podala stížnost proti svému vyloučení z případu

Advokátka Klára Samková, která obhajuje pětici obviněných z mačetového útoku v Novém Boru, v pátek podala stížnost na své vyloučení z případu. Je zde zájem na tom, aby Romové byli odsouzeni a pravda v případu nikdy nevyšla najevo, řekla na dnešním setkání s novináři. Podle ní je postup státního zastupitelství předem připravený. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová to odmítla komentovat.

Klára Samková Foto: Archiv, Právo
Samková podala stížnost proti svému vyloučení z případu

Samková tvrdí, že soud ji vyloučil kvůli neshodám ve výpovědích dvou z obviněných. Podle ní však chce soud znemožnit jejím klientům obhajobu člověkem, kterému důvěřují. Rozhodnutí je zatím nepravomocné.

Mačetový útok byl hlavně projevem napětí mezi Romy z Nového Boru a tamějšími sympatizanty skinheadského hnutí, uvedla. Útoky na Romy jsou podle ní v kraji dlouhodobou záležitostí. Tvrdí, že je zde snaha tato fakta zakrýt. Část obviněných a poškozených už stála společně pro trestný čin výtržnictví před soudem po vzájemné ideologicky a rasově motivované bitce, zdůraznila.

"Je v jednoznačném zájmu všech orgánů činných v trestních řízení, aby tyto skutečnosti, které se začínají teprve rozkrývat, nevyšly nikdy najevo," prohlásila.

Samková tvrdí, že verdikt je jasný již nyní

Postup státního zastupitelství v Ústí nad Labem pod vedením žalobkyně Lenky Bradáčové je podle ní předem připravený. "Obviňuji Lenku Bradáčovou z populismu a z toho, že má předem připravený scénář na odsouzení mých klientů tak, aby posloužila i své vlastní politické kariéře," řekla Samková. Ve stížnosti proti svému vyloučení žádá vyloučení všech soudců Okresního soudu v Liberci a Krajského soudu v Ústí nad Labem a vyloučení severočeského státního zastupitelství.

O co v případu šlo
Útok se stal loni 7. srpna v novoborském baru s názvem Pivní pomoc. Předcházel mu konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy. Mladíci ji pak údajně začali vulgárně urážet, hosté se jí zastali a mladíky vyvedli. Jeden host prý také jednoho z Romů udeřil. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli. Výsledkem byli tři zranění. Útok zachytila i kamera. Poslední z podezřelých je stále na útěku. Policie útok kvalifikovala jako pokus o vraždu.

Podle Bradáčové jde v případu o klasický majetkový delikt. "Nebudu reagovat na výpady na mou osobu, jsou ve vztahu k případu bezpodstatné. Jedná se o klasický majetkový delikt. Pokud jsou výpovědi klientů v kolizi, tak to má zastupitelství povinnost předložit k rozhodnutí soudu, což učinilo. Co se týče námitek advokátky, písemně jsem ji vyzývala, ať předloží skutečnosti dokládající její mediální výroky, na což nereagovala," řekla v pátek Bradáčová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků