Hlavní obsah
Vlajky před sídlem Evropské komise. Ilustrační foto Foto: Yves Herman, Reuters

S členstvím v EU jsou spokojeny dvě pětiny Čechů, nejvíc vadí byrokracie

S členstvím v Evropské unii je spokojeno 37 procent Čechů, čtvrtina z nich je pak s členstvím naopak nespokojená. Přitom se tři pětiny Čechů někdy cítí být občany Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj Češi také jako největší výhodu členství vnímají lepší možnost studia a práce v zemích EU, naopak jim překáží větší nárůst byrokracie.

Vlajky před sídlem Evropské komise. Ilustrační foto Foto: Yves Herman, Reuters
S členstvím v EU jsou spokojeny dvě pětiny Čechů, nejvíc vadí byrokracie

Spokojenost s členstvím se oproti minulému roku výrazně nezměnila, přesto se jedna o největší podíl spokojených od roku 2010. „Větší spokojenost s členstvím České republiky v Evropské unii byla od roku 2005 zjištěna pouze v letech 2008 a 2009, kdy dosahovala úrovně dvou pětin respondentů,” uvedlo CVVM.

S členstvím jsou spokojení častěji mladší lidé, její míra roste rovněž se vzděláním a životní úrovní. Kladnější vztah k EU mají i obyvatelé velkých měst a voliči ODS, TOP 09, STAN a Pirátů. Lidé spokojení s členstvím Česka v EU jsou také výrazně častěji rozhodnuti zúčastnit se voleb do Evropského parlamentu.

Tři z pěti Čechů se někdy cítili být občanem Evropské unie, polovina lidí však nepociťuje hrdost na občanskou příslušnost k Unii. Před dvěma lety byl ale tento podíl 57 procent, o rok dříve 60 procent. Hrdých na evropské občanství je 39 procent dotázaných.

Nárůst byrokracie

Průzkum se také zaměřil na vnímané výhody a nevýhody členství v EU. 84 procent dotázaných souhlasí s tím, že s členstvím souvisí nárust byrokracie a zbytečných úřadů. Přibližně tři čtvrtiny dotázaných pak souhlasily, že Česko je příliš omezováno evropskými zákony, že EU má příliš velký vliv na politiku u nás a že z Česka odcházejí za prací do jiných členských států kvalifikovaní lidé.

Lidé naopak oceňují více možností práce, studií a obecně žití v členských zemích, jsou si vědomi výhod dotací z evropských fondů a více než polovina dotázaných souhlasila s tím, že pro Česko znamená EU zajištění větší vojenské bezpečnosti.

Průzkumu CVVM se zúčastnilo 1052 lidí, sběr dat probíhal od 30. března do 10. dubna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků