Hlavní obsah

Rumunští Romové opustili kemp na Žižkově, nechtěli si sami platit pobyt

Desítky rumunských Romů, kteří přijeli podpořit svého příbuzného ležícího v kritickém stavu ve vinohradské nemocnici, v pondělí v podvečer opustily kemp na žižkovské Pražačce.

Rumunští Romové opustili kemp na Žižkově, nechtěli si sami platit pobyt

"Nechtěli zaplatit za další noc, tak odjeli," řekla nájemkyně kempu Zita Strnadová. Romové za sebou podle Strnadové nenechali žádné dluhy. Dosud se za ně pobyt hradil ze sbírky.

Asi stočlenná skupina Romů se rozdělila na tři části, které se nyní pohybují na pomezí Žižkova, Vinohrad a Hrdlořez, řekl ČTK náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema. "Samozřejmě je monitorujeme," konstatoval. "Pokud by z jejich strany došlo k porušení zákona, tak to budeme řešit ve spolupráci s Policií České republiky," prohlásil. Strážníci ve dvou služebních vozech také hlídají situaci před vinohradskou nemocnicí.

Sedmnáctiletý syn jednoho z romských králů leží na akutní resuscitační jednotce a je napojen na dýchací přístroje a od soboty také na umělou ledvinu. V úterý se při koupání ve Staré Boleslavi málem utopil.

"Je to jejich věc, kde jsou," řekl Štefan Ličartovský, romský aktivista a organizátor sbírky, z jejíhož výtěžku pražští Romové a jejich příznivci financovali dosavadní ubytování rumunských Romů v kempu. "Jsou to turisti, kteří tady mají nemocného příbuzného a mohou si zaplatit hotel nebo ubytovnu, kde budou chtít," prohlásil Ličartovský.

O Romech čekajících na uzdravení mladíka jednala i vláda, své kolegy o jejich situaci informoval ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb. Premiér Jan Fischer po zasedání kabinetu řekl, že vláda se jejich situací zabývat nebude. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková prý kabinet ujistila, že situaci bude řešit Vinohradská nemocnice.

Přijeli lidé z několika zemí

Mladíkův otec Robinson Dimofte vládne v Rumunsku 1500 Romů a s rodinou jel do Berlína na romskou konferenci. Chlapec je jeho nejmladším synem. Podle tradice přechází titul krále v rumunském okrese Vilcea právě na nejmladšího syna, proto je osud chlapce pro Romy tak důležitý.

Do Prahy se proto v pátek sjeli Romové z Rumunska, Lotyšska, Francie a Německa. Městská část Praha 3 nastěhovala většinu z nich do kempu Pražačka, aby předešla možným výtržnostem před nemocnicí. Cizinci si totiž původně postavili v parku u nemocnice stanové městečko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků