Hlavní obsah
Jubilejní mamince přišel pogratulovat také Marek Polách, člen představenstva Středomoravské nemocniční. Foto: archiv nemocnice

Rozhoupali se

Ve Sněmovně byl včera významný den. V prvním čtení se poslanci poprvé za patnáct let pustili do nějaké významné úpravy českého trestního práva. Prostě zákonodárci se konečně rozhoupali.

Jubilejní mamince přišel pogratulovat také Marek Polách, člen představenstva Středomoravské nemocniční. Foto: archiv nemocnice
Rozhoupali se

Málokterý zákon totiž zajímá veřejnost tolik jako právě trestní zákon, vždyť stačí tak malinko a každý se s ním může seznámit na vlastní kůži. Tentokrát nešlo o jednu z dlouhé řady novelizací, ale o nový kodex.

Na změnu trestního zákona veřejnost čekala s pochopitelnou netrpělivostí. Respektive na jeho výrazné přitvrzení. S demokracií se totiž společnost dočkala přílivu zločinnosti, a to i takové, o jaké předtím neměla tušení. Například tunelování má šanci se stát světovým termínem stejně proslaveným jako robot bratří Čapků. Dosavadní trestní sazby se dílem rozcházejí s logikou, dílem jsou okatě měkké. To když za zpronevěru může pachatel dostat větší trest než za vraždu. A když za tu vraždu máme horní hranici trestu 15 let. Okolní státy, vyspělé a s delší tradicí demokracie, mají trestní sazby výrazně tvrdší. Bije to do očí a máme pověst země pro některé druhy kriminality zaslíbené.

Smyslem každé rekodifikace právní úpravy by mělo být sladění textů paragrafů s obecným nazíráním spravedlnosti. Je zřejmé, že v dosud platném trestním zákoně tomu tak není, ostatně jinak by se nemusel měnit. Směšné tresty vrahům by neměly vyvolávat hořké úvahy o ceně lidského života.

Co tedy konkrétně se bude posuzovat ve druhém čtení? Z toho nejdůležitějšího - horní hranice za vraždu nebude 15 let, ale 20. Výjimečnost trestu odnětí svobody se přesune na pětadvacet až třicet let a doživotí. Bude veřejnost spokojena? Myslím, že ne úplně. Podle mne je škoda, že v návrhu chyběl - asi pro zachování koaličního klidu - lidovecký návrh Dvakrát a dost. V radikálnějším Slovensku něco podobného začalo právě platit a jsem přesvědčen, že k užitku.

Každopádně kodex trestního práva, který se včera ve Sněmovně projednával, je mimořádnou událostí v práci Parlamentu ČR, významem nesrovnatelnou s projednáváním jiných předloh. Bylo tedy zajímavé, že ve sněmovních ochozech netísnily se davy soudců, státních zástupců, policistů a jiných, profesně spřízněných lidí. Doufejme, že na vině není (jak se obává předseda Legislativní rady vlády) obecná devalvace práva v českomoravské zemi.

PRÁVO 15. října 2004

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků