Hlavní obsah
 

Rod Walderode má nárok na restituci třímiliardového majetku, potvrdil soud

Cesta k třímiliardovému majetku je otevřená. Krajský soud v Hradci Králové zamítl v úterý odvolání několika organizací, včetně Lesů ČR, Národního památkového ústavu či města Turnov a potvrdil rozhodnutí okresního soudu v Semilech ze září 2017, že se Karel des Fours Walderode nedopustil zrady na českém národě, a byl tak oprávněn restituovat zabavený majetek.

 
Rod Walderode má nárok na restituci třímiliardového majetku, potvrdil soud

Jeho vydání se domáhá Johanna Kammerlanderová, vdova po Karlovi des Fours Walderode.

Dědička posledního majitele žádá vydání pozemků, lesů a nemovitostí. Státu hrozí nemalé restituční náhrady a ztráta renesančního klenotu Semilska zámku Hrubý Rohozec s veškerým mobiliářem. Majetky byly rodu odňaty po druhé světové válce na základě Benešových dekretů.

Zámek Hrubý Rohozec

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Restituční kauza se táhne už od konce 90. let a zpočátku se pro šlechtický rod nevyvíjela příznivě. Až do roku 2008, kdy zlomové rozhodnutí v otázce dědictví po zesnulém hraběti Karlu des Fours Walderode učinil Nejvyšší soud v Brně. Potvrdil rok a půl staré usnesení Krajského soud v Liberci a vydal dědičce po hraběti Johanně Kammerlanderové lesní pozemek o rozloze čtvrt hektaru v obci Žďárek na Liberecku.

Vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová u soudu minulý týden.

Foto: David Taneček, ČTK

Soud v Semilech by měl pokračovat projednáváním vrácení jednotlivých pozemků. Těch je asi 1400.

Objekty a pozemky na Semilsku a Jablonecku vdova požaduje po dvanácti současných majitelích, mj. Lesech ČR (LČR) a Státním památkovém ústavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků