Hlavní obsah
Odklízení sněhu na silnicích v Havířově Foto: Drahoslav Ramík, ČTK

Řidiče trápí rozbředlý sníh a jazyky

Na začátku týdne řidiče na silnicích opět trápí přívaly sněhu a mráz. Rozbředlý či mrznoucí sníh na vozovkách komplikuje dopravu na většině území. Podle silničářů musejí řidiči věnovat jízdě zvýšenou opatrnost. Přesto se pondělní ráno zatím obešlo bez větších nehod.

Odklízení sněhu na silnicích v Havířově Foto: Drahoslav Ramík, ČTK
Řidiče trápí rozbředlý sníh a jazyky

V Pardubickém kraji v noci na pondělí napadlo několik centimetrů nového sněhu. Na silnicích se od středních poloh tvoří sněhové jazyky a závěje. Na hlavních tazích leží rozbředlý sníh. Na silnicích druhé a třetí třídy je sníh uježděný. V kraji sněží a viditelnost je omezená. Teploty se pohybují kolem -7 do -2 stupňů Celsia.

Sněhové jazyky trápí také Zlínský kraj. Některé menší cesty zejména na Vsetínsku, Kroměřížsku a na Slovácku pokrývá ujetá vrstva sněhu krytá posypem, na Zlínsku jsou převážně holé a vlhké. Jak varovali meteorologové, v pondělí odpoledne a ve středu se na silnicích může objevit ledovka. Do středy by se mělo dále oteplovat, pak se ale opět prudce ochladí.

Sníh ležící na vozovkách komplikuje dopravu v Karlovarském kraji. Ráno se však mírně oteplilo a začala působit posypová sůl na silnicích, sníh proto odtává a komunikace první třídy jsou při zvýšené opatrnosti sjízdné. Pozor by si však řidiči podle silničářů měli dávat především na nájezdech a v některých místech při předjíždění.

Vozovky na jihu Čech jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Teplota se na území pohybuje od -6 do -2. Podle meteorologů by mělo přes den sněžit, později s oteplováním mrholit. Od 12:00 platí výstraha před ledovkou.

Na většině silnic Středočeského kraje leží rozbředlý sníh. Komunikace první třídy jsou vlhké a sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Stejně je tomu u dálnic v kraji. Silnice nižších tříd jsou místy pokryty novým sněhem.

Komunikace první třídy na Vysočině jsou ošetřeny chemicky, silnice nižších tříd jsou pokryty uježděným sněhem krytým posypem. Dálnice D1 je sjízdná se zvýšenou opatrností. Teploty v kraji se pohybují kolem -7 až -5 stupňů Celsia.

V Beskydech začala o víkendu lyžařská sezóna.

Foto: Drahoslav Ramík, ČTK

V Královéhradeckém kraji v noci nasněžilo kolem deseti centimetrů. Na většině hlavních tahů leží rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. V Krkonoších se mohou tvořit sněhové jazyky. Rozbředlý sníh pokrývá i dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové, a komunikace je tak sjízdná jen se zvýšenou opatrností. Na vozovkách se rovněž vyskytují vozy silničářů. Teploty byly v pondělí ráno od -7 do -2 stupňů Celsia.

V Moravskoslezském kraji byly na Bruntálsku kvůli sněhovým jazykům uzavřeny čtyři úseky vedlejších silnic.

„Máme uzavřeny čtyři úseky na Jindřichovsku. Jedná se o silnice třetí třídy Matějovice - Bohušov, Slezské Rudoltice - Víno, Slezské Rudoltice - Dívčí Hrad a Jindřichov – Třemešná,“ řekl Právu dispečer bruntálských silničářů Josef Olbert s tím, že v současné době jsou na úseku Jindřichov – Třemešná nasazeny sněhová fréza, nakladač a čtyři pluhy.

„Pracujeme na tom, aby se silnice co nejdříve zprovoznily,“ doplnil. V některých lokalitách se podle něj vytvořily jazyky deseti, dvaceticentimetrové, jsou ale místa, kde závěje dosahují i jednoho metru. Silnice první a druhé třídy na Bruntálsku jsou průjezdné, doplnil Olbert. „Řidiči ale musejí dbát zvýšené opatrnosti,“ upozornil.

Jazyky se vyskytují také na severu kraje, kde se v noci vyskytl silný vítr a sněhové přeháňky. Teploty se v oblasti pohybovaly mezi  -6 až jedním stupněm Celsia.

Většinu komunikací v Plzeňském kraji rovněž pokrývá rozbředlý sníh, který silničáři postupně stahují. Dálnice D5 je se zvýšenou opatrností sjízdná. Na některých silnicích na Šumavě leží ujetá vrstva sněhu, v noci ho napadlo přes pět centimetrů. Maximální nejnižší teploty dosáhly -6 stupňů Celsia.

V Libereckém kraji komplikují dopravu uvízlé kamióny na silnici I/35 od Bílého Kostela na Hrádek nad Nisou. V kraji přes noc napadlo kolem deseti centimetrů sněhu. Komunikace v kraji jsou sjízdné, ale podle silničářů mohou klouzat. Bez zimní výbavy by řidiči neměli vůbec vyjíždět. Teploty se pohybují mezi -6 až -3 stupňů Celsia.

Rozbředlý sníh a ujetý sníh leží na většině silnic v Olomouckém kraji. Rozježděný sníh leží i na vozovkách první třídy, a řidiči proto musejí jízdě věnovat zvýšenou pozornost. Teploty dosáhly -7 až -1 stupně pod nulou.

Silnice v Ústeckém kraji jsou bez větších problémů sjízdné, teploty se pohybují v rozmezí, kdy se led ještě netvoří a funguje solení. Silničářů v kraji zaznamenali maximálně -7 stupňů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků