Hlavní obsah

Ředitelé škol budou moci trestat žáky za kyberšikanu

Ředitelé škol budou moci od nového roku trestat žáky, kteří si ve škole natáčejí na své mobilní telefony učitele nebo spolužáky. Jejich trestání umožní rozhodnutí ministerstva školství, které do předpisů zavádí pojem kyberšikana. Informovala o tom televize Nova.

Ředitelé škol budou moci trestat žáky za kyberšikanu

Klára Laurenčíková z ministerstva školství stanici řekla, že kyberšikana je jedna z forem šikany, která se na školách vyskytuje a narůstá. "Chceme tedy jasně vymezit a jasně popsat, jaké pravomoci a kompetence školy mají," uvedla. Kyberšikana zahrnuje útoky pomocí e-mailů či umísťování urážlivých materiálů na internetové stránky. Trestem za to mají být důtka, vyloučení ze školy, snížení známky z chování či převedení žáka do jiné třídy.

Média v minulosti informovala o několika případech, kdy žáci natočili při vyučování učitele či učitelku ve směšné situaci či spolužáka při šikaně a záznam umístili na internet. Některé takové případy vzbudily všeobecné pohoršení. Loni například jeden ze žáků školy v Ostravě nahrál, jak jeho kamarád bije boxerem tři starší chlapce. Předtím se zase objevil případ, kdy si žáci základní školy na mobil nahráli, jak nasadili odpadkový koš na hlavu svému učiteli.

Školy se dosud mohly kyberšikaně bránit pomocí příslušné úpravy školních řádů, ale moc nepomáhalo. Mobilní operátor T-mobile loni zveřejnil průzkum, z něhož vyplynulo, že dvě třetiny škol sice určují svým žákům pravidla pro užívání mobilního telefonu, ale respektuje je pouze polovina dětí. Čtvrtina žáků přiznala, že už v hodině přijala hovor, učitelé za jejich nejčastější prohřešky uvádějí psaní SMS v hodině a fotografování spolužáků. Více než třetina pedagogů se už také setkala s opisováním pomocí mobilního telefonu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků